fot. pixabay.com

Obniżka podatków dla ubogich kosztem bogatych?

Szykuje się obniżka podatków dla osób najmniej zarabiających. Kompleksową przebudowę systemu podatkowego zakłada rządowy dokument „Nowy Ład”.

O szczegółach napisał jeden z dzienników. W gazecie czytamy, że danina zostanie zmniejszona dla osób o najniższych dochodach, a sfinansują ją lepiej zarabiający. Można to osiągnąć, obniżając najniższą stawkę podatku lub podnosząc dla wybranych grup kwotę wolną.

Beneficjentami niższych podatków mają być osoby zarabiające do wysokości mediany wynagrodzeń, która wynosi obecnie powyżej 4 tys. złotych.

Dr Grzegorz Piątkowski, ekonomista, uważa, że przebudowa systemu podatkowego jest potrzebna, ale nie może odbyć się kosztem lepiej zarabiających.

– Mamy w przypadku takiej przebudowy systemu podatkowego dwa aspekty. Po pierwsze bardzo korzystne jest obniżenie podatków, czy będzie to obniżenie procentowego udziału, czy powiększenie kwoty wolnej. To jest niesłychanie istotne. Natomiast jeśli odbędzie się to kosztem podniesienia podatków dla grup lepiej zarabiających, mamy gigantyczne ryzyko – po pierwsze, zahamowania inwestycji, po drugie, odpływu tego typu ludzi z Polski, bo zwykle są to osoby, które bez problemu, w przypadku epidemii, która pracę zdalną uczyniła dla pewnych zawodów, w łatwy sposób mogą uciec z Polski – zauważył ekonomista.

„Nowy Ład” premiera Mateusza Morawieckiego ma charakter społeczno-gospodarczy i określa politykę rządu na kolejne lata. Dokument ma zostać zaprezentowany w tym miesiącu.

RIRM

drukuj