fot. https://pixabay.com/pl/

Obniżenie podatku VAT w sektorze beauty doprowadzi do ogromnych strat budżetu państwa?

Dr Artur Bartoszewicz, ekonomista, zaalarmował, że obniżona stawka podatku VAT w tzw. branży beauty może doprowadzić do ogromnych strat budżetu państwa. Na początku tego miesiąca stawka podatku na usługi kosmetyczne obejmujące m.in. usługi w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała i depilacji spadła z 23 proc. do 8 procent.

Obniżka podatku podatku VAT w tzw. branży beauty była jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej, zawartych w programie 100 konkretów na 100 dni.

Dr Artur Bartoszewicz wskazał jednak, że wprowadzone zmiany mogą powodować patologie związane z wyłudzaniem podatku VAT.

Ryzyko w tym sektorze jest bardzo duże. Obniżenie stawki podatku VAT może wygenerować patologie związane z próbą odzyskiwania podatku w systemie i wpisywania do działalności gospodarczej w obszarze beauty tych działalności i tych aktywności, które do tej pory tam nie były prowadzone. To jest bardzo duże ryzyko wygenerowania swoistej afery podatkowej, która może doprowadzić do ogromnych strat budżetowych. Bardzo duże ryzyko istnieje również w kontekście prawa wspólnotowego, dlatego że się wytwarza reguły bardzo korzystne tylko i wyłącznie dla jednej branży. Może zostać to zakwestionowane przez Komisję Europejską. Niezależnie jednak od tego jest to potencjalne źródło patologii – powiedział dr Artur Bartosiewicz.

Według szacunków rządu koszt obniżonej stawki podatku VAT w tzw. branży beauty wyniesie w pierwszym roku jej obowiązywania 130 mln złotych. Z kolei w ciągu 10 lat będzie to blisko 2 mld 200 mln złotych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl