Obniżenie cen energii elektrycznej

Gospodarstwa domowe będą mogły zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki tzw. taryfie antysmogowej – takie informacje przekazało Ministerstwo Energii. Obniżone ceny za energię elektryczną mają zachęcić użytkowników kotłów ciepłowniczych do przejścia na ogrzewanie elektryczne. Ekonomiści wskazują na długofalowe rezultaty tych zmian.  

Cztery grupy energetyczne kontrolowane przez Skarb Państwa: Enea, Energa, PGE i Tauron wprowadzają tzw. taryfę antysmogową G12as. Zmiana przepisów ma obwiązywać od 31 stycznia. Dotyczy obniżenia cen energii elektrycznej w godzinach nocnych od 22.00 do 6.00 rano dla odbiorców, którzy zrezygnują ze spalania paliw kopalnych w swoich gospodarstwach i przejdą na ogrzewanie energią elektryczną.

Według ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, stawki na energię w nocy będą znacznie niższe niż za dnia.

– Jeżeli odniesiemy się do taryfy dziennej G11, to w niektórych przypadkach ta taryfa nocna będzie 10 razy mniejsza. Natomiast, jeżeli odniesiemy się do taryfy G12 – w zależności od sprzedawcy – ta taryfa będzie 2-3 razy niższa – powiedział minister.   

W pozostałych godzinach odbiorca będzie płacił za prąd tyle co w taryfie G11. Taryfa antysmogowa ma być narzędziem walki ze smogiem na terenach miejskich i wiejskich, gdzie podłączenie sieci grzewczej jest zbyt kosztowne.

Polacy wciąż oszczędzają na materiałach opałowych – wskazał dr inż. Bogdan Sedler.

– Jest mnóstwo, zwłaszcza w małych miasteczkach, domków jednorodzinnych, gdzie się pali przysłowiowymi śmieciami i to jest skażenie środowiska różnymi toksycznymi związkami – zaznaczył Bogdan Sedler z Fundacji Naukowo-Technicznej Gdańsk.

Jak mówił dyrektor Departamentu Energetyki Tomasz Dąbrowski, ogrzewanie elektryczne w nocy będzie tańsze niż ogrzewanie gazem i olejem opałowym.

– Ogrzewanie energią elektryczną wychodzi znacznie korzystniej względem gazu, niezależnie od tego, jaką sprawność kotła przyjmiemy, czy 86 proc. czy 96 proc., a także względem oleju opałowego przy sprawności kotła ok. 90 proc. – podkreślił Tomasz Dąbrowski.

Aby zmienić taryfę, należy jedynie zgłosić taką chęć dostawcy energii. Jednak podstawą do wyliczenia obniżonej ceny w 2018 r. będzie nadwyżka energii zużywanej w nocy w odniesieniu do roku 2017.

Według ekonomisty Bartłomieja Orła, niższe stawki powinny obowiązywać przez dłuższy okres dnia.

– Brakuje dwóch godzin w ciągu dnia, kiedy taryfy są tańsze – mówił Bartłomiej Orzeł.

Dr Anna Milewska podkreśliła, że ważnym elementem walki z zanieczyszczeniem powietrza jest dbanie o tereny leśne. Rząd promuje szereg innych ekologicznych pomysłów.

– To są kwestie związane z fotowoltaiką, to są zachęty do pomp ciepła, to są wreszcie nawet wymiany dotychczasowych pieców, które jakby generują smog – wskazała ekonomista z SGGW w Warszawie.

Alternatywą obniżenia kosztów ogrzewania mogą być odnawialne źródła energii, jak choćby wody geotermalne. Taryfa antysmogowa ma być ułatwieniem dla użytkowników samochodów elektrycznych, co wpisuje się w program rozwoju elektromobilności. Dzięki temu posiadacze takich pojazdów będą mogli ładować je znacznie taniej w godzinach nocnych. 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl