Obchody święta Barbórki

W całej Polsce górnicy obchodzili we wtorek swoje święto, tak zwaną Barbórkę. Całe rodziny dziękowały swojej patronce, świętej Barbarze, za opiekę podczas pracy. W kopalniach pracuje obecnie ponad 170 tysięcy osób.

W Nikiszowcu w Katowicach, zabytkowym osiedlu górniczym, górnicy świętowali od świtu.

– Tradycja Barbórki jest taka, że najczęściej rano orkiestra chodzi po osiedlach i budzi swoją muzyką. Później przychodzimy do kościoła, jest uroczysta Msza święta. Po niej najczęściej górnicy zbierają się na poczęstunku barbórkowym – wyjaśnił Andrzej Budzyński, emerytowany górnik.

Na obiad tradycyjne śląskie danie – rolada z kluskami śląskimi i modra kapusta. Barbórka to jeden z najważniejszych dni w roku dla górników. Choć – jak zaznaczył Andrzej Budzyński – nie wiadomo jak długo.

– Uważam, że to święto będzie ważne jeszcze kilka lat, a później tak powoli będzie się wyciszać – powiedział emerytowany górnik.

Choć polskie górnictwo to fundament polskiej gospodarki i, jak obiecał prezydent Andrzej Duda, nie prędko się to zmieni.

– Nie pozwolę na to, aby ktokolwiek zamordował polskie górnictwo – oświadczył Andrzej Duda.

Bo nie tylko zapewnia ono Polsce bezpieczeństwo energetyczne, ale jest także sposobem na życie wielu polskich rodzin.

– To nie sztuka wszystko zlikwidować i zostawić ludzi bez pracy, zostawić państwo bez zaplecza i załamać gospodarkę – mówił prezydent.

Barbórka to nie tylko święto górników, ale także całych rodzin, które szczególnie tego dnia modlą się do ich patronki, świętej Barbary, i dziękują za opiekę podczas niebezpiecznej i trudnej pracy. A pracy będzie jeszcze wiele, bo szacuje się, że Polsce wystarczy węgla na dwieście lat.

– Ona nadal będzie się opierała na węglu. Oczywiście będziemy realizować miks energetyczny, będziemy realizować naszą strategię, ale węgiel w Polsce jest i będzie – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Jak zaznaczył minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, należy jednak realizować zasadę zrównoważonego rozwoju.

– Nasz plan dotyczy tego, żeby z jednej strony zapewnić bezpieczeństwo Polsce i polskiej gospodarce na najbliższe lata, a z drugiej strony przejść na źródła energii, które są znacznie bardziej przyjazne – powiedział minister Jerzy Kwieciński.

Polska posiada największe zasoby węgla w Europie. Przemysł wydobywczy zatrudnia ponad sto siedemdziesiąt tysięcy osób. Górnicy obchodzą Barbórkę już od ponad stu sześćdziesięciu lat.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl