Obchody Sierpnia’80 z udziałem prezydenta

Msza św. w kościele św. Brygidy oraz złożenie kwiatów przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej – to główne uroczystości obchodów 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które odbędą się dziś w Gdańsku. Weźmie w nich udział prezydent Andrzej Duda.

Transmisję Mszy św. przeprowadzą Radio Maryja i TV Trwam.

Przed południem w ramach obchodów 35. rocznicy Sierpnia’80 na placu Solidarności zaplanowano odsłonięcie makiety przedstawiającej Pomnik Poległych Stoczniowców oraz jego najbliższe otoczenie.

Wykonana z brązu makieta w skali 1:50 pozwala na „obejrzenie” pomnika i jego otoczenia przez osoby niewidome. Obiekt, oprócz Pomnika Poległych Stoczniowców, przedstawia: mur przy placu, płot stalowy, tablicę z postulatami strajkowymi, bramę Stoczni Gdańskiej z napisem i budynki dawnej wartowni ulokowanej przy bramie. Miniaturę umieszczono na płycie granitowej i postumencie.

W odsłonięciu makiety wezmą udział uczestnicy strajków sierpniowych 1980 r., w tym marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

W południe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się uroczysta Msza św. w kościele św. Brygidy. Przed nabożeństwem zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. prałata Henryka Jankowskiego, wieloletniego proboszcza parafii św. Brygidy i kapelana stoczniowej Solidarności.

Po Mszy św. jej uczestnicy przejdą ulicami Gdańska pod historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie m.in. odegrany zostanie hymn państwowy i złożone zostaną kwiaty.

Następny punkt uroczystości rocznicowych to spotkanie w pobliskiej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie przed 35 laty podpisano historyczne Porozumienia Sierpniowe. Zaplanowano tu przemówienie prezydenta Andrzej Dudy. Głos zabiorą też m.in. przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz szef Zarządu Regionu Gdańskiego „S” Krzysztof Dośla.

W trakcie spotkania wręczone zostaną honorowe dyplomy-laudacje pięciu członkom opozycji solidarnościowej i osób wspierających w stanie wojennym, przyznane przez Komitet Pamięci i Ochrony Pomnika Poległych Stoczniowców w grudniu 1970 roku. Odbędzie się także wręczenie stypendiów uczniom pomorskich szkół z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku. Oficjalną część spotkania zakończy pamiątkowe zdjęcie z prezydentem. </P>

Między złożeniem kwiatów przed stoczniową bramą a spotkaniem w Sali BHP prezydent Duda zwiedzi wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności.

Z okazji 35. rocznicy Sierpnia’80 wstęp do ECS przez cały dzień będzie kosztował symboliczną złotówkę.

***

Bezprecedensowy Sierpień 80’ [Czytaj]


PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl