Obchody 74. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

II wojna światowa bigDokładnie 74 lata temu około godziny 5 rano niemieckie lotnictwo zbombardowało Wieluń. Chwilę potem pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. 1 września 1939 roku rozpoczęła się II Wojna Światowa.

Dziś polskie społeczeństwo staje, aby oddać hołd tym którzy pierwsi na świecie postawili opór Niemcom. Na terenie całego kraju organizowane są wspomnienia wybuchu największej wojny w dziejach świata.

Sytuacja w Europie przed rokiem 1939 była napięta. W dniu 23 sierpnia 1939 roku doszło do podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow na mocy którego sygnatariusze dzielą między siebie terytoria krajów Europy Środkowowschodniej. Gdy nad ranem 1 września 1939 roku świst spadających bomb i huk wystrzałów dział obudził polskie społeczeństwo nikt nie spodziewał się że właśnie rozpoczynająca się wojna będzie największą w historii. Będzie wojną która pochłonie życie 6 milionów obywateli Polski.

Postawa żołnierzy oraz ludności sprawiła że Polska postawiła dzielny opór Niemcom. Westerplatte broniło się tydzień, stolica do 28 września, bitwa pod  Wizną określana jest mianem „Polskich Termopil”. Ostatnia bitwa kampanii wrześniowej została stoczona od 2 do 6 października 1939 pod Kockiem. Polska choć terytorialnie okupowana nigdy się nie poddała. Byliśmy krajem który nie podjął współpracy z okupantem i nie utworzył marionetkowego rządu podległego Berlinowi.

Dziś powinniśmy oddać cześć tym którzy nie łamiąc ducha walczyli o wolność Polski i przetrwanie naszego Narodu. W całej Polsce obchodzone są uroczystości ku czci żołnierzy i obywateli Polski których dokonania podczas II Wojny Światowej napawają nas dumą.

Wybrane uroczystości 74. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Uroczystości w Warszawie organizowane m.in. przez m.st. Warszawa i Dowództwo Garnizonu Warszawa rozpoczną się o godzinie 12:00 przed pomnikiem Bohaterów Warszawy 1939-1945 „Nike” u zbiegu ulic Nowy Przejazd i al. Solidarności. Po południu o godzinie 17.00 spod  Archikatedry Św. Jana przy ul. Świętojańskiej na Starym Mieście w kierunku Bazyliki Świętego Krzyża ruszy Marsz Pamięci. Po marszu o godzinie 19 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny.

O godzinie 04.40 rozpoczną się uroczystości w Wieluniu przy pomniku ofiar bombardowania. O godzinie 12.00 zostanie odprawiona Msza Święta celebrowana przez ks. abp. Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego. Msza zostanie sprawowana na odrestaurowanych fundamentach wieluńskiej fary, przy ul. Królewskiej.

Gdańsk tradycyjnie już odda cześć obrońcom Polski obchodami na Westerplatte. Uroczystości rozpoczną się apelem pamięci i złożeniem wieńców pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Początek uroczystości o godzinie 04:45. W południe przed gmachem Poczty Polskiej w Gdańsku zostanie sprawowana Eucharystia.  Następnie zostaną złożone wieńce pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.

W Krakowie w Parku im. H. Jordana odbędą się uroczystości poświęcone pamięci Polaków poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Uroczystości rozpoczną się dziś o godz. 11.30. Patronat honorowy nad uroczystościami objął ks. abp Stanisław Dziwisz. (zobacz szczegółowy program).

W Poznaniu odbędą się Wojewódzkie Uroczystości 74. rocznicy Uczczenia Ofiar Napaści na Polskę. Rozpoczną się o godzinie 10.00 – Msza Świętą w kościele św. Józefa przy ul. Działowej. Następnie około godz. 11.15, uroczystości przeniosą się pod pomniki Armii Poznań przy ul. ks. J. Poniatowskiego, gdzie odbędzie się apel pamięci i składanie kwiatów.

Toruń złoży hołd bohaterom września 39 podczas Miejskich uroczystości 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Obchody rozpoczną się o godzinie 13.30, przy pomniku „Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945” przy al. Jana Pawła II.

Lublin rozpocznie uroczystości Mszą Świętą o godzinie 9.00 w Kościele Garnizonowym przy Al. Racławickich 20. O godzinie 10.15 rozpoczną się uroczystości przed gmachem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego po których nastąpi przemarsz w zorganizowanej kolumnie na Plac Litewski przy asyście pododdziału reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Tam o godzinie 11.15 nastąpi złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.

O godzinie 20.00 na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Wojska Polskiego odda hołd ofiarom wojny Wrocław. Podczas obchodów składane będą wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych Żołnierzy Polskich.

Uroczystości obchodzone są na terenie całego kraju. Szczegółowych informacji należy szukać na stronach internetowych urzędów miast i województw.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl