Obchody 34. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

W Jastrzębiu-Zdroju odbyły się obchody 34. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Eucharystii przewodniczył ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik Porozumienia Jastrzębskiego.

Postulaty jastrzębskie i gdańskie „w początkowej fazie miały podłoże socjalne, a później dopiero wolnościowe” – mówił przewodniczący komisji krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda.

Duda oraz szef śląsko-dąbrowskiej „S” Dominik Kolorz powtarzali, że z wywalczonej ćwierć wieku temu wolności nie wszyscy mogą korzystać w równym stopniu. „To wszystko, co 34 lata temu było naszymi ideami, musimy dokończyć” – mówił Kolorz.

– Nie może być tak, że żyjemy w kraju wolnym, ale niektórzy wykorzystują tę wolność, żeby zniewalać drugiego człowieka do ciężkiej pracy poprzez umowy śmieciowe, poprzez pracę na czarno, poprzez niegodne i niegodziwe warunki pracy – powiedział Duda.

Porozumienie Jastrzębskie to jest jedno z czterech zawartych przez władze PRL ze strajkującymi robotnikami z Pomorza oraz Śląska na przełomie sierpnia i września roku1980.

W Jastrzębiu potwierdzone zostały ustalenia Porozumienia Gdańskiego, a także zniesiono konieczność pracy 7 dni w tygodniu. Wprowadzono jednocześnie ustalenie o wolnych sobotach i niedzielach. Efektem porozumień było powstanie NSZZ Solidarność.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl