fot. PAP

Związek Banków Polskich: Polski sektor bankowy rośnie w siłę

Polski sektor bankowy nie poddał się kryzysowi i rośnie w siłę – wynika z raportu Związku Banków Polskich przedstawionego na Forum Ekonomicznym w Krynicy. 

Jak czytamy w raporcie, banki w Polsce jako jedne z nielicznych w UE nie korzystały ze wsparcia finansowego Brukseli w latach 2008-2014.

Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek, odnosząc się do raportu, zwrócił uwagę na jego autora. Jak tłumaczy – Związek Banków Polskich to nic innego, jak grupa lobbująca w interesie banków zagranicznych.  Jednocześnie stwierdził, że system bankowy jest bardzo osłabiony przez kryzys gospodarczy.

– Ten fakt jest skrzętnie skrywany przez banki zagraniczne i Związek Banków Polskich. Bilanse banków są dziurawe. Nadzór bankowy praktycznie nie działa. Jeśli możemy przytoczyć np. kredyty walutowe we frankach szwajcarskich, to są one niczym innym, jak takimi polskimi subprime’s – powiedział ekonomista.

Z raportu Związku Banków Polskichwynika, że spośród 28 państw UE, Polska  jest na trzecim miejscu pod względem przewidywanego wzrostu PKB w latach 2014-2019.

RIRM

drukuj