Obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Białymstoku

W Białymstoku odbywają się główne obchody 25. rocznicy wizyty w mieście Jana Pawła II, związane też z jubileuszem ustanowienia wówczas przez Papieża diecezji białostockiej. Najważniejszym ich punktem była dziękczynna Msza św. w archikatedrze.

Jan Paweł II odwiedził Białystok 5 czerwca 1991 roku. Odprawił wówczas Mszę św. na białostockim lotnisku Krywlany (według szacunków, wzięło w niej udział 300 tys. osób). Beatyfikował wówczas siostrę zakonną Bolesławę Lament, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny.

Podczas wizyty w Białymstoku Papież ustanowił oficjalnie diecezję białostocką (od marca 1992 roku jest to archidiecezja) i otworzył synod diecezjalny. Odwiedził też cerkiew św. Mikołaja i spotkał się z prawosławnymi, poświęcił i odsłonił pomnik ks. Jerzego Popiełuszki.

Dziękczynnej Mszy św. odprawionej w archikatedrze w niedzielę przewodniczył metropolita białostocki ks. abp Edward Ozorowski. Na jej zakończenie odsłonięta została tablica upamiętniająca 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II.

W homilii nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore (mianowany niedawno przez papieża nuncjuszem w Rosji) podkreślał m.in., że przyszłość archidiecezji „zależy od dzieła reewangelizacji każdej osoby, każdej wspólnoty parafialnej, każdej grupy, stowarzyszenia”.

„Na początku drogi musi być reewangelizacja” – mówił ks. abp Celestino Migliore.

„Nowa ewangelizacja nie polega na tworzeniu nowych struktur. Chodzi w niej o to, aby poznawać dobrze słowo Boże, całe słowo Boże i wprowadzać je w praktykę życia. Chodzi o to, żeby zarówno osoby indywidualne, jak i wspólnoty parafialne, zakonne, całe diecezje żyły słowem Bożym słowo po słowie, niczego nie omijając” – mówił do zgromadzonych w archikatedrze nuncjusz apostolski.

Zachęcał, żeby traktować słowo Boże „jak krew, która potrzebna jest do życia, krąży po całym organizmie, odżywia go i odnawia”. Podkreślał, że siła Ewangelii jest w jej „łagodności”.

 „W dzisiejszych czasach często spotykamy się ze słabością, ale też i z oporem wobec słowa Bożego, a nawet wręcz z odrzuceniem go, bo jest bardzo wymagające i nawołuje do nawrócenia” – mówił ks. abp Celestino Migliore.

Obchody rocznicy wizyty papieża w Białymstoku potrwają do wieczora. Zaplanowano m.in. festyn rodzinny i koncert na lotnisku Krywlany. Przy kopcu, na którym znajdował się ołtarz papieski, zostanie odsłonięta druga tablica pamiątkowa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl