fot. twitter.com/GitanasNauseda

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Od rana w całej Polsce odbywały się uroczystości z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pamięć o dokumencie, który miał odrodzić Rzeczpospolitą Obojga Narodów, Polacy i Litwini uczcili na wspólnym posiedzeniu parlamentów obu krajów. Centralne obchody, z udziałem przywódców Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy, miały miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęło wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu Polski oraz sejmu litewskiego. Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w obradach wzięli udział także prezydenci obu państw.

– Razem, Polacy i Litwini, chlubimy się wielkimi dokonaniami Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Razem dzielimy dumę ze wspólnego, wspaniałego dzieła Konstytucji 3 Maja – powiedział prezydent Polski Andrzej Duda.

– Patrząc w stronę wspólnej przeszłości, widzę niewyczerpalne źródło, do którego możemy w dowolnym czasie sięgnąć po inspirację – wskazał Gitanas Nauseda, prezydent Litwy.

https://twitter.com/GitanasNauseda/status/1389277251259273217

Konstytucja sprzed 230 lat miała poprawić organizację państwa, wzmocnić je i zagwarantować mu niepodległość.

– To chluba i zaszczyt, ale także i wielkie zobowiązanie. Zobowiązanie pamięci i zobowiązanie dbałości, aby dzieło Konstytucji 3 Maja pozostawało wciąż żywą skarbnicą fundamentalnych wartości, którymi powinniśmy się kierować w życiu publicznym oraz w przestrzeni międzynarodowej – podkreślił szef państwa polskiego.

Po uroczystym posiedzeniu Sejmu prezydenci Polski, Litwy i Łotwy udali się do archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie 230 lat temu zaprzysiężono  Konstytucję. Eucharystii w intencji Ojczyzny przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego, ks. bp Józef Guzdek.

– Obchodząc 230. rocznicę tego przełomowego wydarzenia, nade wszystko dziękujmy Bogu za to, że wzbudził w naszym narodzie wielkich mężów, mocarzy ducha i słowa, którzy odważyli się myśleć, mówić, dociekać prawdy i działać – akcentował biskup polowy Wojska Polskiego.

Centralne obchody odbyły się w południe na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Wzięli w nich udział prezydenci pięciu państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy.

– Wyciągając wnioski z historii naszych narodów, stajemy ramię w ramię, aby wyrazić wolę zachowania ich niezawisłości, bezpieczeństwa i stabilnego rozwoju – mówił prezydent Andrzej Duda.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1389169495936225280

Prezydenci podpisali wspólną deklarację, a następnie debatowali nad przyszłością Europy.

– Musimy pamiętać o naszych korzeniach. Musimy sobie przypominać początkach, a jednocześnie musimy być zorientowani na przyszłość – powiedział Egils Levits, prezydent Łotwy.

W debacie prezydentów wybrzmiała potrzeba wspólnego działania nie tylko w interesie pojedynczych państw, ale całego regionu.

– Widzimy wyzwania nie tylko w obszarze medycznym, ale także w sytuacji geopolitycznej, która jest skomplikowana. Obserwujemy agresywne zachowania niektórych naszych sąsiadów. Chciałbym zatem, żeby Unia Europejska utrzymała tę politykę zasad i wartości – podkreślił Gitanas Nauseda, prezydent Litwy.

Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy podkreślili potrzebę dalszego rozwoju Unii Europejskiej oraz poszerzania jej o kolejnych członków.

W uroczystościach uchwalenia Konstytucji 3 Maja brało udział wojsko. Świętowano na terenie całego kraju.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl