fot. sxc.hu

Obce firmy płacą w Polsce mniejsze podatki

Firmy z obcym kapitałem płacą w Polsce mniejsze podatki niż rodzime przedsiębiorstwa – wynika z danych „Rzeczpospolitej”. W latach 2011-2013 pięćset największych spółek kontrolowanych przez polskich właścicieli przekazało fiskusowi prawie  22,5 mld zł.

Ta kwota stanowi niespełna procent ich przychodu i 22 proc. zysków. Z kolei w tym samym okresie 500 czołowych firm z kapitałem zagranicznym zapłaciło 9,5 mld zł podatku czyli 0,7 proc. ich przychodów i 17,5 proc. zysku.

Jerzy Bielewicz, prezes stowarzyszeni Przejrzysty Rynek, mówi, że  na działaniu firm, które płacą mniejsze podatki lub nie płacą ich wcale, traci polski przedsiębiorca, który musi powstałą w ten sposób lukę finansową wypełnić.

– W związku z tym płaci i za siebie, i za zagranicznych konkurentów, którzy nie płacą podatków. Ministerstwo finansów i polski rząd dotychczas nie przedsiębrały żadnych  kroków, które mogłyby zmienić sytuację, a ta obecna sytuacja powoduje to, że polskie firmy nie są konkurencyjne – są duszone w zarodku. Poza tym – co jest niebagatelne – mają utrudniony dostęp do finansowania, dlatego, że zagraniczne banki finansują chętnie firmy ze swoich krajów macierzystych, a niechętnie polskie. Po prostu odmawiają bardzo często takiego finansowania – wyjaśnia Jerzy Bielewicz.

Ministerstwo Finansów zapowiada zaostrzenie walki z tym procederem.

RIRM

drukuj