fot. flickr.com

Lewica ma uzgodnić program

Dziś organizacje lewicowe spotkają się, by ostatecznie poprzeć program. Być może zapadnie decyzja o wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych.

Do rozmów pod egidą OPZZ zaproszeni zostali przedstawiciele m.in. SLD, Zielonych, Unii Pracy i Partii Demokratycznej – łącznie ponad 30 organizacji.

Program ma się składać z postulatów gospodarczych, społecznych i dotyczących wolności obywatelskich. Z nieoficjalnych informacji wynika, że porozumienie ma mieć dwóch liderów: Barbarę Nowacką i Krzysztofa Gawkowskiego.

Ta inicjatywa może pozwoli wejść ugrupowaniu do Sejmu, ale nie będzie to partia silna – podkreśla dr Michał Kuź, politolog, red. „Nowej Konfederacji”.

– W najbliższych wyborach nic raczej nie jest w stanie zagrozić temu podziałowi na PiS i PO, jako dwie najsilniejsze partie, zwłaszcza, że PO, o której już się mówiło, że jest w mocnym kryzysie, złapała „drugi oddech”. Ugrupowanie Kukiza mocno osłabło. To tworzy, z jednej strony miejsce, żeby PO złapała „drugi oddech” – PO lub PO-bis, czyli Nowoczesna PL, a z drugiej strony tworzy troszeczkę miejsca na ugrupowanie lewicowe, w przedziale od 6 do 10 proc. Byłbym zaskoczony gdyby to było więcej – wskazuje dr Michał Kuź.

W poniedziałek politycy Twojego Ruchu Andrzej Rozenek i SLD Grzegorz Napieralski ogłosili założenie własnego ugrupowania pod nazwą „Biało-Czerwoni”.

RIRM

drukuj