fot. PAP/EPA

Obama: wspólna walka USA i Turcji z terroryzmem będzie kontynuowana  

W rozmowie telefonicznej przeprowadzonej we wtorek z inicjatywy Białego Domu prezydent USA Barack Obama zapewnił przywódcę Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o zamiarze pogłębienia współpracy w zwalczaniu IS i przekazał kondolencje w związku z niedawnymi zamachami w Stambule.

Obaj przywódcy uznali osłabienie i zniszczenie Państwa Islamskiego za wspólny cel – czytamy w oświadczeniu opublikowanym bezpośrednio po rozmowie przez Biały Dom.

Amerykański prezydent potępił też wzrost napięcia w Turcji spowodowany atakami bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) przeciwko tureckim siłom bezpieczeństwa.

W ataku bojówek KPP na posterunek policji w prowincji Diyarbakir, do którego doszło w ubiegłym tygodniu, zginęło sześć osób. Obama wezwał do podjęcia działań, które pozwolą obu stronom uniknąć dalszej eskalacji napięć.

Prezydent USA zapowiedział, że kwestia walki z islamskim terroryzmem będzie głównym tematem rozmów podczas zaplanowanej na sobotę wizyty wiceprezydenta USA Joe’ego Bidena w Ankarze.

Podczas samobójczego zamachu w historycznym centrum Stambułu przeprowadzonego 12 stycznia przez grupę Syryjczyków powiązanych z IS śmierć poniosło dziesięciu niemieckich turystów. 17 osób zostało rannych. Śledztwo trwa. W niedzielę sąd w Turcji zadecydował, że 10 Syryjczyków podejrzanych o powiązania ze sprawcą zamachu w Stambule będzie oczekiwać w więzieniu na rozpoczęcie procesu, natomiast 7 osób wypuszczono za kaucją.

Zdaniem tureckich władz zamachowiec był członkiem dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) i przedostał się do Turcji z Syrii jako uchodźca.

PAP/RIRM

drukuj