fot. flickr.com

Amerykański generał: potrzeba więcej sił USA w Afganistanie

Nowa strategia USA w celu przełamania impasu w Afganistanie będzie wymagała dodatkowych sił amerykańskich w tym kraju – oświadczył w czwartek szef Centralnego Dowództwa USA kierującego operacjami na Bliskim Wschodzie (CENTCOM) generał Joseph Votel.

Pytany przed senacką komisją sił zbrojnych o kroki mające pomóc afgańskiemu rządowi odzyskać przewagę nad talibskimi rebeliantami gen. Votel ocenił, że „pociąga to za sobą zaangażowanie dodatkowych sił (amerykańskich), aby misja doradczo-wspomagająca była bardziej skuteczna”.

Dodał, że kwestia wzmocnienia sił USA w Afganistanie jest właśnie omawiana przez amerykańskich wojskowych i szefa Pentagonu Jamesa Mattisa.

Na początku lutego, występując przed tą samą komisją, naczelny dowódca wojsk USA w Afganistanie generał John Nicholson ostrzegł, że potrzeba znacznie więcej żołnierzy, aby przełamać obecny impas w walkach z talibami. Ocenił, że siłom natowskim „brakuje kilku tysięcy” żołnierzy w ramach misji prowadzonej obok sił afgańskich.

Obecnie w Afganistanie stacjonuje łącznie 8,4 tys. amerykańskich żołnierzy, w tym siły specjalne i antyterrorystyczne, które zwalczają Al-Kaidę i Państwo Islamskie i nie są wliczane do misji NATO.

PAP/RIRM

drukuj