fot. twitter.com/USAmbPoland

USA nie ustają w naciskach na Polskę ws. noweli Kodeksu postępowania administracyjnego

Stany Zjednoczone nie ustają w naciskach na Polskę ws. noweli Kodeksu postępowania administracyjnego (Kpa). Tym razem głos na temat naszych rozwiązań prawnych zabrała Cherrie Daniels, wysłanniczka Departamentu Stanu USA ds. Holokaustu.

Cherrie Daniels oceniła, że projekt wywołałby nieodwracalne szkody zarówno dla Żydów, jak i nie-Żydów, wygaszając roszczenia o restytucję i rekompensatę mienia odebranego podczas Holokaustu, które zostało znacjonalizowane podczas okresu władzy komunistów.

Zgodnie z nowelizacją Kpa po upływie trzydziestu lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania.

Arkadiusz Mularczyk, prawnik i poseł, mówi, że w interesie państwa polskiego jest wprowadzenie terminów na możliwość unieważnienia decyzji administracyjnych.

– Nie możemy utrzymywać sytuacji, kiedy w każdym czasie będzie można wdrażać postępowanie administracyjne dotyczące kwestii własnościowych. To rodzi wielkie turbulencje prawne i proceduralne dla Skarbu Państwa oraz samorządów, dlatego Polska musi realizować swój interes narodowy zmierzający do stabilizacji systemu prawnego w naszym kraju. Mamy do czynienia z lobbingiem ze strony środowisk żydowskich, ale Polska musi być nieugięta, ponieważ wymagają tego interesy naszego kraju – informuje poseł Arkadiusz Mularczyk.

Cherrie Daniels powiedziała, że minimum tego, czego oczekują władze USA to poprawki pozwalające na zakończenie postępowań będących w toku. Takie poprawki zostały przyjęte w ub. tygodniu w Senacie.

Wypowiedź Cherrie Daniels jest kolejnym sygnałem ze strony władz USA w kwestii noweli Kpa. Wcześniej projekt skrytykował m.in. Ned Price, rzecznik amerykańskiego resortu dyplomacji, a list do prezydenta RP Andrzeja Dudy z prośbą o zawetowanie ustawy wysłało 12 senatorów USA.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl