Obama: USA przygotowane do działań wojskowych w Iraku

USA są przygotowane do podjęcia w Iraku działań wojskowych skoncentrowanych na wybranych celach – powiedział prezydent Barack Obama Zapowiedział przy tym, że skonsultuje się najpierw z Kongresem i przywódcami krajów regionu.

Obama zapewnił, że siły amerykańskie nie wrócą do Iraku, by prowadzić działania bojowe. Zapowiedział natomiast, że USA zwiększą wsparcie dla sił irackich – wyślą do Iraku około 300 doradców wojskowych i dodatkowy sprzęt i utworzą wspólne centra operacyjne w Bagdadzie i na północy Iraku.

Dżihadystów z Islamskiego Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) Obama określił jako zagrożenie dla narodu irackiego, regionu i interesów USA.

Obama podkreślił, że przywódcy iraccy muszą przezwyciężyć rozbieżności między sobą i porozumieć się w sprawie planu politycznego dotyczącego przyszłości ich kraju.

Zapowiedział też działania dyplomatyczne; na rozmowy w krajach Bliskiego Wschodu i Europy ma udać się sekretarz stanu USA John Kerry.

PAP/RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl