O godność osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawni oraz ich opiekunowie manifestowali przed Sejmem w Warszawie. Ogólnopolski protest zorganizowało Stowarzyszenie „Aktywne Życie” z okazji Światowego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W proteście Godności Osób z Niepełnosprawnościami uczestniczyło kilkadziesiąt organizacji społecznych.

Manifestujący chcieli pokazać, że środowisko osób z niepełnosprawnościami jest w stanie się skonsolidować i walczyć o swoje prawa. Organizator protestu, Marcin Mikulski, wskazuje na szereg postulatów.

Pierwszy z nich i chyba najważniejszy, to jest niezwłoczne wprowadzenie w życie wszystkich zapisów konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Druga grupa, to opracowanie i wdrożenie kompleksowanego zindywidualizowanego systemu pomocy i aktywizacji osób z niepełnosprawnościami. Punkt trzeci, jest opracowanie i wdrożenie kompleksowanego systemu pomocy i wsparcia dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Punkt czwarty dość szeroki, to aktualizacja i modyfikacja wszystkich aktów prawnych, które dotyczą osób z niepełnosprawnościami – informuje Marcin Mikulski.

Postulaty odczytano przed kancelarią premiera, gdzie zakończyła się manifestacja. Rozmowy z rządem o systemowych rozwiązaniach dla problemów osób niepełnosprawnych rozpoczęły się po protestach, w tym okupacyjnym w sejmie. Okrągły stół, który odbył się 30 kwietnia w resorcie pracy zakończył się bez konkretów. Te mają zostać wypracowane w pięciu, powołanych podzespołach.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl