PAP/Wojtek Jargiło

Nowy wojewoda lubelski podjął decyzję o usunięciu krzyża z budynku urzędu

Z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego znikają krzyż i żłóbek. Skandaliczną decyzję podjął nowy wojewoda lubelski z PO, Krzysztof Komorski.

Premier Donald Tusk chętnie mówił o krzyżu. Jeszcze kilka lat temu na jego wspólnym zdjęciu z rodziną w tle widać było krzyż i świąteczne dekoracje.

Przewodniczący Platformy, kiedy już powrócił do Polski z Brukseli, w sierpniu 2021 roku odpowiadał na pytanie o krzyż w miejscach publicznych.

– Miejsca publiczne, czy to jest Sejm, czy szkoła, powinny być wolne od symboliki religijnej – podkreślał Donald Tusk.

https://twitter.com/MarcinHenka/status/1423348330755723267

Miesiąc później w Płońsku odbywała się konwencja krajowa Platformy Obywatelskiej. Donald Tusk pocałował chleb, by wrócić wspomnieniami do swojej mamy. Wtedy również padły słowa o krzyżu.

– Ja ciągle pamiętam, jak nakreślała znak krzyża na bochenku, zanim go rozkroiła – akcentował polityk.

W trakcie jednego ze spotkań z internautami przewodniczący Platformy Obywatelskiej był pytany o to, co wydarzyło się w Płońsku.

– Żeby wygrać wybory muszę przekonać Polaków, nie tylko w tych miejscach, gdzie są do nas przekonani – odpowiadał Donald Tusk.

Po wyborach z ust Barbary Nowackiej, która stanęła na czele resortu edukacji, zdążyła paść zapowiedź, że będzie dążyła do ograniczenia religii w szkołach do jednej lekcji finansowanej z budżetu państwa. Teraz nowy wojewoda lubelski z PO, Krzysztof Komorski, postanowił pójść ścieżką, jaką Donald Tusk nakreślił po powrocie do polskiej polityki.

– Jest to normalna czynność, która dla mnie jako urzędnika jest czymś zwyczajnym – spuentował Krzysztof Komorski.

Nowy wojewoda był wcześniej radnym województwa lubelskiego. Krzyż został zdjęty w sali kolumnowej urzędu. Jednocześnie zniknął żłóbek rozstawiony przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Symbole religijne zostały zastąpione flagą unijną.

Prof. Mieczysław Ryba uznał, że zdjęcie krzyża to zerwanie z tym, jaką rolę odgrywał w historii. W czasach reżimu komunistycznego prowadzone były batalie o krzyż w szkołach. Wielu ludzi za jego obecność w przestrzeni publicznej cierpiało, a nawet oddawało życie.

– Nowa władza, jeśli idzie po neomarksistowskiej linii ideologicznej, tak samo będzie walczyć z krzyżem, tak samo będzie usuwać religię z przestrzeni życia publicznego – wskazywał prof. Mieczysław Ryba.

Krzyż został zdjęty bez konsultacji, bez rozmów i bez pytań o wrażliwość wiernych.

„Znak krzyża […] w sferze publicznej przypomina o gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka, wyraża wartości budujące szacunek dla godności każdego człowieka i jego praw” – wskazano w uchwale Sejmu z 2009 roku, którą poparły Platforma i Obywatelska.

Radny województwa lubelskiego, Marek Wojciechowski, postawił pytanie, co na to koalicjanci Platformy Obywatelskiej.

– Co na to Polskie Stronnictwo Ludowe, które tak zawsze powtarza, że ma Boga w sercu, iż odwołuje się do wartości chrześcijańskich, patriotycznych? – pytał Marek Wojciechowski.

Prof. Mieczysław Ryba wskazał, iż ideologiczny kierunek lewicowo-liberalnej większości powinien napotkać jednoznaczny opór PSL i Polski 2050.

– Wydaje się, iż oni coraz bardziej są tam milczącą przystawką nawet w sytuacjach tak ważnych, jak sprawy ideowe, religijne – podsumował profesor.

Jeszcze w piątek premier Donald Tusk przekazał informację, że niebawem podejmie sprawę Funduszu Kościelnego w budżecie państwa.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl