fot. pixabay.com

Nowy nanomateriał może zatrzymywać kule i kosmiczne odłamki

Powstał lekki, twardy i wytrzymały materiał z nanorurek, który zatrzymuje pociski skuteczniej niż znany już polimer Kevlar czy stalowe płyty. Oprócz ludzi przed kulami z karabinów, będzie mógł chronić m.in. kosmiczne pojazdy przed orbitalnymi odłamkami.

Naukowcy z University of Wisconsin, na łamach pisma „ACS Nano”, opisali nowego typu pancerz chroniący przed szybko poruszającymi się obiektami. Twórcy widzą jego zastosowanie m.in. w kamizelkach kuloodpornych i osłonach pojazdów kosmicznych.

„Nasze maty z nanowłókien dalece przewyższają inne ochronne materiały przy dużo niższej wadze” – przekonuje prof. Ramathasan Thevamaran.

Badacz i jego zespół połączył wielościenne, węglowe nanorurki z nanowłóknami Kevlaru. Taki miks doskonale rozprasza energię uderzenia.

„Materiały oparte na nanowłóknach są bardzo atrakcyjne, jeśli chodzi o zastosowania ochronne. To dlatego, że włókna tworzone w nanoskali mają wyjątkową wytrzymałość, twardość i sztywność w porównaniu do makrowłókien” – wyjaśnia prof. Ramathasan Thevamaran.

„Jak dotąd wykazano, że maty z węglowych nanorurek cechują się najlepszą absorpcją energii i chcieliśmy zobaczyć, czy można ulepszyć jeszcze ich parametry” – dodaje.

Dodanie niewielkiej ilości włókien Kevlaru spowodowało powstanie wiązań wodorowych między nimi i nanorurkami. To kluczowy element.

„Wiązanie wodorowe jest dynamiczne, co znaczy, że może nieustannie się zrywać i od nowa tworzyć. Ten proces pozwala na rozpraszanie dużych ilości energii. (…) Dodatkowo wiązania wodorowe zwiększają sztywność, co wzmacnia matę. Kiedy zmieniliśmy międzyfazowe oddziaływania w naszych matach przez dodanie nanowłókien Kevlaru, uzyskaliśmy niemal 100 proc. poprawę rozpraszania energii przy niektórych naddźwiękowych uderzeniach” – mówi specjalista.

Swój wynalazek badacze przetestowali z pomocą rozpędzanych laserowo mikropocisków.

„Nasz system jest tak zaprojektowany, że pozwala na wybranie pojedynczej kuli pod mikroskopem i wystrzelenie jej w stronę celu ze ściśle kontrolowaną prędkością z zakresu od 100 m do ponad 1 km na sekundę. Pozwoliło nam to na przeprowadzenie eksperymentów w czasowej skali umożliwiającej obserwacje reakcji materiału w trakcie oddziaływań z wiązaniami wodorowymi” – wyjaśnia prof. Ramathasan Thevamaran.

Nowe maty, podobnie jak Kevlar, mają też inną zaletę. Zachowują swoje właściwości zarówno w bardzo niskich, jak i w wysokich temperaturach, co pozwala na ich wykorzystanie nawet w ekstremalnych środowiskach.

Naukowcy pracują już nad opatentowaniem wynalazku.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl