Zdjęcie autorstwa Łukasza Gdaka / PCD.
https://csenigma.pl/nowy-eksponat-w-centrum-szyfrow-enigma/

Nowy eksponat w poznańskim Centrum Szyfrów Enigma

Od 5 miesięcy w Poznaniu działa Centrum Szyfrów Enigma. Kilka dni temu ekspozycję wzbogacił oryginalny egzemplarz polskiej repliki Enigmy.  To jedyny tego rodzaju obiekt udostępniony publiczności i badaczom.

Maszyna, którą możemy oglądać w Centrum Szyfrów Enigma, została zbudowana we Francji w latach 40. ubiegłego wieku. Egzemplarz najpierw znalazł się w zbiorach Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, a w 2020 roku stał się własnością Muzeum Historii Polski. Teraz dostępny jest w Poznaniu.

– Eksponat jest unikatowy, dlatego że jest jedynym takim eksponowanym na świecie obiektem – mówił Maksym Kempiński z Centrum Szyfrów Enigma.

Jak zwracają uwagę eksperci, urządzenie działa tak samo jak niemiecki pierwowzór, choć wygląda nieco inaczej.

– Różni się w konstrukcji od tej oryginalnej. Między innymi posiada łącznicę zainstalowaną w innym miejscu tak, że znawcy mogą dostrzec te różnice – wskazał Maksym Kempiński.

Centrum Szyfrów Enigma zostało otwarte we wrześniu ubiegłego roku. Ma ono przybliżać sekrety kryptologii i przypominać niezwykłą historię polskich matematyków – Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy złamali kod Enigmy.

– Przede wszystkim chcemy wpisać w globalną opowieść o łamaniu szyfrów Enigmy, czyli w tę historię wydarzeń, które odmieniły losy II wojny światowej, kontekst lokalny, kontekst Poznania i uświadomić naszym zwiedzającym, uświadomić społeczeństwu, że właśnie tutaj, w Poznaniu, zaczęły się wydarzenia, które doprowadziły do sukcesu w łamaniu szyfrów maszynowych szyfrowanych za pośrednictwem niemieckiej maszyny szyfrującej – podkreślił Marcin Słomiński z Centrum Szyfrów Enigma.

Wystawa podzielona jest tematycznie na trzy części. W pierwszej części zwiedzający poznają historię kryptografii.  Kolejna część skupia się na działalności poznańskich matematyków i budowie Enigmy. W trzecim bloku tematycznym zaprezentowano zaś  historie wynalazków, które doprowadziły do powstania pierwszych programowalnych maszyn.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl