fot. PAP/CTK

Nowoczesny system robotów Da Vinci w Rzeszowie

W ciągu roku w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej w Rzeszowie wykonano już 200 operacji z wykorzystaniem nowoczesnego systemu Da Vinci. Ministerstwo Zdrowia zapowiada wspieranie szkolenia lekarzy-operatorów nowoczesnych robotów.

W stolicy Podkarpacia odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej podkomisji do spraw organizacji ochrony zdrowia i innowacyjności w medycynie. Posłowie obserwowali na żywo operację z wykorzystaniem robota Da Vinci.

– Wielkie podziękowanie dla samorządu województwa podkarpackiego, że decyzje zostały podjęte, iż robot jest, że tutaj działają najlepsi fachowcy – mówił Fryderyk Kapinos, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej funkcjonuje od roku. Specjaliści przeprowadzili w nim już 200 operacji.

– Robot to jest tylko narzędzie, maszyna, dlatego trzeba się skupić na tym, jak należy szkolić ludzi. Stoimy na progu rozwoju chirurgii robotycznej w Polsce – podkreślił dr n. med. Paweł Wisz, specjalista w zakresie urologii robotycznej.

Od niedawna zabiegi chirurgicznej z wykorzystaniem robotów są refundowane według specjalnie wyliczonej taryfy przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Ministerstwo Zdrowia zapowiada wspieranie szkolenia lekarzy-operatorów nowoczesnych robotów.

– Docelowo chcemy, żeby ośrodki, które będą finansowane, były ośrodkami, które mają duże doświadczenie i kompetencje – zaznaczył Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

W całym kraju działa zaledwie kilkanaście robotów medycznych. Są wykorzystywane głównie w zabiegach urologicznych i ginekologicznych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl