Nowoczesna dokona wyboru nowych władz koła poselskiego w Sejmie

Nowoczesna, która w wyniku przejścia części posłów do Platformy Obywatelskiej z klubu parlamentarnego stała się kołem, ma dziś dokonać wyboru nowych władz swoich struktur w parlamencie.

Posłowie Nowoczesnej mają się dziś zebrać na posiedzeniu koła, aby omówić sytuację po odejściu części posłów, a także dokonać wyboru nowych władz. W tym momencie funkcję szefowej koła  sprawuje przewodnicząca partii Katarzyna Lubnauer.

Do niedawna przewodniczącą klubu była Kamila Gasiuk-Pihowicz. Poseł chciała szerszej współpracy w ramach Koalicji Obywatelskiej. Przeciwna takiej współpracy na poziomie parlamentu była Katarzyna Lubanuer. Dlatego też Kamila Gasiuk-Pihowicz wraz z kilkorgiem polityków Nowoczesnej dołączyła do Klubu Parlamentarnego PO – KO. Dziś pełni funkcję wiceprzewodniczącej nowego klubu. Tym samym Nowoczesna ma 14 posłów w parlamencie i tworzy koło.

– Myślę, że już wszyscy ci, którzy mieli ambicje być szefami Nowoczesnej, albo pełnić jakieś funkcje, wyszli wcześniej lub teraz – powiedział Waldemar Buda, poseł PiS.

– Jak sądzę spotkanie nie będzie zbyt sympatyczne. Jest to tak naprawdę lizanie ran, spotkanie rządu partyjnego po rozbiorze. Na pewno będzie próba analizy tej sytuacji. Dzisiaj w zasadzie Nowoczesna, która pozostała z panią poseł Lubnauer, nie ma żadnego wyjścia, musi zapukać do drzwi Grzegorza Schetyny i powiedzieć – my też chcemy być w Platformie – ocenił Waldemar Buda.

Z kolei jutro w Warszawie odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej Nowoczesnej. Jego celem ma być podsumowanie wyborów samorządowych oraz opracowanie strategii na nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego oraz parlamentu krajowego.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj