fot. PAP/Jakub Kamiński

.Nowoczesna przestaje istnieć

Klub Parlamentarny Nowoczesna przestaje istnieć. Ośmiu posłów tej partii dołączy do powstałego klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska.

O takim scenariuszu mówiło się od dawna. Część posłów Nowoczesnej chciała utworzenia wspólnego klubu poselskiego z Platformą Obywatelską.

– Dzisiaj, w obliczu takich zagrożeń, jakie grożą Polsce, jest budowanie i wzmacnianie idei Koalicji Obywatelskiej – powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Na taki scenariusz nie godziła się jednak przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

– Nie uważamy, że formą wzmocnienia jest wspólny klub, dlatego że najzwyczajniej w świecie mamy więcej możliwości zabierania głosu – wskazywała Katarzyna Lubnauer.

Dwugłos w Nowoczesnej doprowadził do tego, że klub Nowoczesna przestaje istnieć. Ośmiu posłów tej partii dołączy do klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska.

– Ten klub ma być początkiem integracji całego środowiska koalicji obywatelskiej – zaznaczył poseł Sławomir Neumann z PO.

Cel nowego klubu jest jeden – to odsunięcie PiS od władzy – wskazała poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz.

– Dzisiaj głównym wyzwaniem jest walka z PiS i w tej walce musimy działać wspólnie – dodała.

Czy pozostali posłowie Nowoczesnej, na czele z Katarzyną Lubnauer, skuszą się na propozycję Grzegorza Schetyny.

– Nikt nikogo nie osłabia – otwarte zaproszenie dla wszystkich członków klubu Nowoczesnej. Ma to służyć pokazaniu integracji i zbudowaniu dużego – największego klubu opozycyjnego, który będzie podstawą do zbudowania prac programowych i organizacyjnych przed wyborami europejskimi i parlamentarnymi – zaznaczył Grzegorz Schetyna.

Jedno jest pewne – to właśnie przewodniczący PO najbardziej skorzysta na tych politycznych roszadach.

– PO wciągnęła nosem tę małą partię. Ten bój wygrał Schetyna – skomentował Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.

To właśnie Grzegorz Schetyna będzie się teraz kreował na lidera opozycji. Katarzyna Lubnauer dostała propozycję przejścia do nowego klubu, jednak odmówiła. Jak zaznaczyła, prawdziwa koalicja obywatelska powstaje na drodze porozumienia, a nie wrogiego przejęcia. Ci, którzy odeszli z klubu Nowoczesnej odeszli jednocześnie z partii. Kamila Gasiuk-Pihowicz zapowiedziała, że końcem tygodnia do nowego klubu przejdą kolejni posłowie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj