fot. PAP/EPA

Nowelizacja ustawy o Euro 2012 nie wejdzie w życie

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nowelizacja ustawy dotyczącej Euro 2012 nie wejdzie w życie. Nowela uchwalona już po zakończeniu mistrzostw, miała umożliwić dalsze stosowanie szczególnych procedur do inwestycji nieukończonych przed turniejem.

Trybunał badający ją na wniosek prezydenta orzekł, że jest niezgodna z konstytucją.

Poseł Wojciech Szarama, przewodniczący sejmowej Komisji Ustawodawczej, która przygotowała stanowisko w tej sprawie, podkreśla że wątpliwości były tu bardzo poważne.

Nie można przyjmować projektów ustaw w sprawach dotyczących bieżącej gospodarki, które będą sprawiały, że jedne podmioty gospodarcze korzystają finansowo na tym – co oznacza, że uzyskają pieniądze, uzyskają satysfakcję – natomiast drugie, które np. pozawierały jakieś mniej korzystne umowy, te pieniądze stracą. Poza tym, każde przedsięwzięcie gospodarcze jest w jakiś sposób planowane. Ono musi być zamykane w tym terminie, ewentualnie z jakimś przedłużeniem – wcześniej przewidzianym – który jest zapisany w przepisach prawa. Takie dobrowolne przedłużanie tego – dlatego że ktoś jest nieudolny, dlatego że ktoś jeszcze za mało zarobił i chce zarobić więcej – jest niezgodne z konstytucją –akcentował poseł Wojciech Szarama.

RIRM

drukuj