Nowela ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej czeka na podpis prezydenta

Pomoc prawna ma być dla wszystkich, którzy są w potrzebie – to główne założenia noweli ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej. Dokument podpisze dziś prezydent Andrzej Duda.

Rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do nieodpłatnej pomocy prawnej oraz wprowadzanie nieodpłatnej mediacji i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego – to główne zmiany, jakie przewiduje nowela ustawy dot. bezpłatnej pomocy prawnej. Z bezpłatnych porad prawnych będą mogli skorzystać wszyscy, którzy nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnych usług prawniczych. Warunkiem będzie jedynie złożenie stosownego oświadczenia. Nowela ma m.in. na celu rozszerzenie dostępu do poradnictwa obywatelskiego. Przyjęto w nim założenie, że połowa punktów powierzanych organizacjom pozarządowym ma być przeznaczana na świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Oznacza to, że 25 proc. wszystkich punktów funkcjonujących w ramach systemu będzie świadczyło właśnie tego rodzaju pomoc. Nowe przepisy umożliwiają też samorządom dostosowanie usług oferowanych w systemie do potrzeb lokalnej społeczności. Z tego względu wprowadza się pojęcie dyżuru, na który składają się 4 godziny działania punktu w danym dniu i któremu starosta, w porozumieniu z gminami, może przypisać specjalizację. Wprowadzenie możliwości nadania specjalizacji ma na celu stworzenie warunków do wykorzystania dorobku specjalistycznych organizacji poradniczych, które osiągnęły znaczne doświadczenie w pomocy prawnej dla określonych grup odbiorców.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl