fot. flickr.com

Nowe zasady orzekania mogą zaszkodzić niepełnosprawnym

Rząd chce wprowadzić zasady orzekania, które mogą zaszkodzić niepełnosprawnym – alarmują eksperci Sądu Najwyższego.

O zastrzeżeniach do rządowej nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – napisał jeden z dzienników. Zmiany krytykują też organizacje społeczne.

Chodzi m.in. o to, że rozdzielone ma być orzekanie o niezdolności do pracy w ubezpieczeniu społecznym od orzekania o niepełnosprawności.

Według ustawodawców nowe zasady mają na celu poprawę procedury. Według ekspertów wprowadzą chaos i pogorszą sytuację osób niepełnosprawnych.

– Myślę, że w trakcie prac podkomisji wątpliwości powinny zostać wyjaśnione. Sam pomysł, żeby wyodrębnić tę szczególną grupę nie jest złym rozwiązaniem, ale „diabeł tkwi w szczegółach”. W pracach podkomisji trzeba bardzo mocno zwrócić uwagę, żeby przy okazji tej nowelizacji nie zaszkodzić innym grupom osób niepełnosprawnych, a nawet pozbawić ich w procesie orzekania prawa do niepełnosprawności. O nowym systemie orzekania mówi się od wielu lat. Rząd wielokrotnie zapowiadał zmiany w tym zakresie. Do dzisiaj nie doczekaliśmy się żadnych propozycji – powiedział poseł Stanisław Szwed, wiceszef Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

RIRM

 

drukuj