fot. episkopat.pl

Finalizują się prace nad projektem ws. orzekania o niepełnosprawności

Dobiegają końca prace nad projektem w sprawie orzekania o niepełnosprawności – poinformował na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Senioralnej wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Polityk przedstawił we wtorek posłom informację nt. wsparcia dla opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.

W myśl jego wyroku z 2014 r., uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

Wiceminister Bartosz Marczuk zapewnił, że intencją resortu jest wykonanie tego wyroku, jednak wcześniej konieczna jest reforma systemu orzecznictwa. Międzyresortowy zespół zajmujący się przepisami w tej sprawie kończy właśnie prace – powiedział polityk.

– W tej chwili zespół właściwie kończy już pracę. Z tego, co deklaruje przewodnicząca tego zespołu, pani prof. Gertruda Uścińska – prezes ZUS – już w tym miesiącu do kancelarii premiera zostaną przekazane pierwsze owoce tej pracy w postaci odpowiednich projektów ustaw. Będzie tam wprowadzone również nowe pojęcie, jeżeli chodzi o orzekanie, czyli „niesamodzielność”. W momencie, kiedy system orzeczniczy będzie finalizowany – będzie można zając się wyrokiem TK i uporządkowaniem systemu wsparcia osób niepełnosprawnych  – podkreślił Bartosz Marczuk.     

Do uzgodnień międzyresortowych – jak mówił polityk – trafił też projekt ws. utworzenia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Źródłem jego przychodów mają być składka stanowiąca 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy i danina solidarnościowa od osób zarabiających ponad 1 mln zł rocznie.

 

RIRM

 

drukuj