fot. https://pixabay.com/

Nowa Zelandia: ofiary śmiertelne katastrofalnych deszczów i powodzi

Co najmniej 3 osoby poniosły śmierć, a los kilku pozostaje nieznany, po ulewnych deszczach i spowodowanych przez nie tzw. błyskawicznych powodziach w rejonie największego miasta Nowej Zelandii – Auckland.

W rejonie Auckland i w samym mieście, liczącym 1,6 mln mieszkańców, ogłoszono stan wyjątkowy. Trwają prace przy usuwaniu skutków kataklizmu.

Chris Hipkins, nowy premier Nowej Zelandii, który objął urząd niecały tydzień temu, ocenił rozmiar zniszczeń z pokładu helikoptera.

„Dewastacja w niektórych miejscach jest znaczna” – powiedział premier.

Ocenił, że rozmiary kataklizmu są bez precedensu w ostatniej historii.

Z powodu obfitych opadów zamknięte przez pewien czas było lotnisko międzynarodowe w Auckland. Zalane zostały główne arterie komunikacyjne miasta, co spowodowało olbrzymie korki. Odwołano także koncert Eltona Johna, brytyjskiej gwiazdy rocka.

Na lotnisku w Auckland spadło w ciągu 24 godzin 249 mm deszczu, co jest nienotowanym dotychczas rekordem. Poprzedni z 1985 r. wynosił 161,8 mm.

Agencja zarządzania kryzysowego w Auckland poinformowała na Twitterze, że najgorsza sytuacja panuje w północnych, północno-zachodnich i zachodnich dzielnicach miasta. Setki domów zostało zalanych, a w wielu przypadkach mieszkańców trzeba było ewakuować.

Meteorolodzy ostrzegają, że sytuacja pogodowa nie unormowała się. Kolejne ulewne opady spodziewane są w niedzielę.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl