fot. flickr.com

Nowa Zelandia – awaria radaru uziemiła wszystkie samoloty 

W Nowej Zelandii doszło do awarii krajowego systemu radarowego. W związku z tym wszystkie samoloty w ruchu międzynarodowym i wewnętrznym zostały tymczasowo uziemione – poinformowała na Twitterze nowozelandzka kontrola ruchu lotniczego Airways New Zealand.

Do awarii systemu doszło o godzinie 14.48 czasu lokalnego (4.48 czasu w Polsce). Nie poinformowano, co dokładnie się stało.

Minister transportu Simon Bridges poinformował, że wszystkie odloty zostały wstrzymane, podczas gdy samoloty z różnych kierunków znajdujące się w powietrzu musiały naprzemiennie lądować. Obsługa kontroli ruchu lotniczego była w stanie komunikować się z załogami samolotów poprzez kontakt radiowy. Minister podkreślił, że najważniejsze jest bezpieczeństwa osób i samolotów.

Jak sprecyzowała rzeczniczka nowozelandzkich linii lotniczych Air New Zealand Marie Hosking o godzinie 16.00 czasu lokalnego wszystkie maszyny były na ziemi. Problem dotyczył około 160 połączeń międzynarodowych i krajowych.

Dodała, że gdy decyzja o wznowieniu ruchu lotniczego zostanie podjęta, w ruchu tym w systemie naprzemiennym pierwszeństwo otrzymają połączenia międzynarodowe, następnie samoloty odrzutowe na połączeniach krajowych i wreszcie mniejsze maszyny w ruchu wewnętrznym.

PAP/RIRM

drukuj