Norwegia: Polska lekarka zwolniona za odmowę założenia środka wczesnoporonnego

Polska lekarka pracująca w Norwegii została zwolniona za odmowę wykonania zabiegu założenia środka wczesnoporonnego. O sprawie informuje fundacja CitizenGO.

Katarzyna Jachimowicz, lekarz z ponad dwudziestoletnim stażem, przez cztery lata pracowała w Przychodni Rodzinnej w Sauherad. Lekarka, podejmując pracę, zastrzegała, że nie zgadza się na zakładanie spirali wewnątrzmacicznych, które są środkami wczesnoporonnymi.

W 2015 r. w Norwegii weszły w życie przepisy, które zabroniły lekarzom rodzinnym odmowy wykonywania jakichkolwiek czynności ze względu na swoje przekonania.

W przychodni doszło do kontroli, a po kilku miesiącach Polka została zwolniona z pracy.

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, dyrektor CitizenGo w Polsce, podkreśla, że postawa dr Katarzyny Jachimowicz powinna być przykładem dla innych lekarzy.

Pani Katarzyna Jachimowicz została wyrzucona z pracy tylko dlatego, że słuchała swojego sumienia i nie chciała przyczyniać się do zabijania. Odmówiła wykonania praktyki aborcyjnej, jaką jest zakładanie spirali wewnątrzmacicznych. Umowa zawarta między przychodnią i panią doktor zawierała takie zastrzeżenie, że pani doktor nie zgadza się na takie zabiegi ze względu na swoje sumienie i dyrekcja zgodziła się na takie rozwiązanie, i nie stanowiło to żadnego problemu dla przychodni. Na panią doktor nie pojawiały się również żadne skargi od innych pacjentów. Protestujemy przeciwko tak niesprawiedliwemu zwolnieniu. Sprzeciwiamy się ograniczaniu klauzuli sumienia dla lekarzy, jednocześnie dziękujemy pani doktor za postępowanie, które jest przykładem dla innych lekarzy – zaznacza Magdalena Kokrzewa-Kaliszuk.

Fundacja CitizenGo zachęca do poparcia petycji w obronie wolności sumienia dla lekarzy i wspierającej niezłomną panią doktor.

Petycję można podpisywać na stronie www.citizengo.org.pl

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl