Norwegia: 7-letnie dzieci będą mogły zmieniać płeć?

Norweski rząd chce, by już siedmioletnie dzieci miały prawo do wyboru płci. Decyzję podejmowałyby według własnego uznania, bez diagnozy medycznej.

Prawna zmiana płci mogłaby zostać cofnięta, gdyby ktoś uznał, że popełnił błąd. Rodzice dzieci w wieku od 7 do 16 lat mogliby występować z wnioskami o prawną zmianę płci; począwszy od numeru ubezpieczenia społecznego po dane w paszporcie. 16-latek mógłby złożyć taki wniosek samodzielnie.

Według norweskiego ministra zdrowia obecne przepisy w tym zakresie są przestarzałe i nie do przyjęcia. Rządowy plan będzie teraz debatowany przez tzw. ekspertów.

Tego tupu niebezpieczne i absurdalne pomysły uderzają w rodzinę – podkreśla dr Bartłomiej Kmieciak. Bioetyk dodaje, że w ten sposób zaburza się osobowość dziecka i prawidłowy rozwój psychospołeczny

Zmiana płci przez dziecko, które ma 7 lat, nawet gdybyśmy w tym momencie wzięli opinie psychiatrów i psychologów, żaden ekspert: psychopedagogiki, psychiatrii i seksuologii, jeżeli szanuje swój intelekt i pracę jaką odbył na studiach, nigdy nie wyda stanowiska skazującego na to, że dziecko w tym wieku może zmienić płeć, jeżeli w ogóle możemy mówić o zmianie płci. Jeśli mówimy o sytuacjach tego typu, zawsze mówimy o pewnych defektach genetycznych, o pewnych schorzeniach również natury psychicznej, które przede wszystkim wymagają wsparcia terapeutycznego i medycznego, a nie arbitralnego stwierdzenia, że nagle komuś zmieniamy płeć, ponieważ on w poniedziałek wpadł na taki pomysł, a we wtorek miał inny, lub w środę się rozmyślił – powiedział dr Bartłomiej Kmieciak.

Operacyjna zmiana płci jest w Norwegii dozwolona u osób, które ukończyły 18. rok życia.

RIRM

drukuj