NIK: w gminach wciąż brakuje lokali socjalnych

Gminy nie mają wystarczających środków, aby zaspokajać potrzeby mieszkaniowe osób w trudnej sytuacji życiowej – alarmuje w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli.

Jak czytamy w dokumencie, niewywiązywanie się z obowiązku zapewnienia lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych powoduje, że gminy muszą płacić wysokie odszkodowania. Tymczasem kolejka oczekujących na gminne lokum wydłuża się.

Na koniec 2013 r. lokali socjalnych w skontrolowanych gminach było prawie 2 razy mniej niż oczekujących. Taka sytuacja może powodować zwiększenie grupy osób bezdomnych – mówi Zbigniew Matwiej z wydziału prasowego NIK.

Mimo że w ostatnich trzech latach liczba lokali socjalnych w kontrolowanych przez nas gminach wzrosła o 19 proc., to wciąż jest ich zbyt mało, ponieważ w tym samym czasie wzrosło zapotrzebowanie na takie lokale i to aż o 11 proc. Lista osób oczekujących na lokale socjalne wydłużyła się tymczasem o 35 proc. – podaje Zbigniew Matwiej.

NIK wnioskuje m.in. o rozszerzenie uprawnień gmin do weryfikacji (w trakcie trwania umowy najmu) zasadności przyznanej pomocy mieszkaniowej.

Chodzi o to, by gminy sprawdzały, czy lokale komunalne nie są zajmowane przez osoby, które są w stanie samodzielnie zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl