NIK: lepsza ochrona przeciwpowodziowa Żuław

Poprawa stanu technicznego obiektów i zabezpieczeń przeciwpowodziowych zwiększyły ochronę Żuław przed powodzią – oceniła Naczelna Izba Kontroli w raporcie pokontrolnym.

Izba wnioskuje m.in. o określenie standardów wyposażenia wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych.

W minionych kilku latach w ramach pierwszego etapu ,,Programu Żuławskiego 2030” na ochronę przeciwpowodziową Żuław wydano 520 mln zł. M.in. przebudowano ujście Wisły i odbudowano 75 km wałów przeciwpowodziowych.

NIK dobrze ocenia wykonanie pierwszego etapu programu. Zwraca jednak uwagę, że ryzyko powodziowe nie zostało całkowicie wyeliminowane.

Poseł Jerzy Wilk z Elbląga zwraca uwagę, że problemem jest podział Żuław.

– Główny problem, który ja widzę, polega na tym, że Żuławy zostały podzielone między dwa województwa – pomorskie i warmińsko-mazurskie. Elbląg z tą częścią Żuław został w województwie warmińsko-mazurskim, a cześć Żuław Wiślanych jest w województwie pomorskim. To utrudnia zarządzanie i przeciwdziałanie skutkom tych zagrożeń. Dużo zrobiono, ale wiele jeszcze należy zrobić. Nie zawsze panowie wojewodowie potrafią się porozumieć i skutecznie działać. Jeżeli jest taka dwuwładza, to każdy ma te swoje priorytety i wydaje mi się, że powinna powstać organizacja na zasadzie jakiejś spółki, agencji, która zarządzałaby infrastrukturą Żuław Wiślanych – mówi poseł Jerzy Wilk.

Żuławy uważane za jeden z najbardziej zagrożonych powodziami obszar Polski zajmują ponad 2 tys. km2. Ponad 450km 2 tereny depresyjne.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl