Niezapowiedziane manewry

Rosyjskie wojska rozpoczęły niezapowiedziane manewry w Armenii. Celem  ćwiczeń jest sprawdzenie gotowości bojowej stacjonujących tam sił. To nie pierwsze ćwiczenia wojsk rosyjskich w Armenii.

Poprzednie na bezprecedensową skalę Rosja przeprowadziła w marcu. Wiązało się to z rozmieszczeniem rosyjskich żołnierzy w Armenii i dwóch gruzińskich separatystycznych republikach – Abchazji i Osetii Południowej.

Teraz skontrolowana ma zostać gotowość sił powietrznych stacjonujących w Erebuni i Giumri.  Od 1995 roku Rosja dysponuje dwiema bazami militarnymi w Armenii toczącej z Azerbejdżanem spór o Górski Karabach – ormiańską enklawę w Azerbejdżanie. Konflikt zbrojny o ten region wybuchł w 1988 roku.

Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna pochłonęła 30 tysięcy ofiar. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu. Armenia jest obecnie głównym sojusznikiem Rosji w rejonie południowego Kaukazu.

Kilka dni temu parlament Armenii ratyfikował przyjęcie wartej około 200 mln dolarów rosyjskiej pożyczki, przeznaczonej na modernizację armii. Znaczna część tych pieniędzy ma wrócić do Moskwy w latach 2015-2017, w postaci kontraktów na nowoczesne uzbrojenie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl