fot. PAP/EPA

Niezapowiedziane manewry

Rosyjskie wojska rozpoczęły niezapowiedziane manewry w Armenii. Celem  ćwiczeń jest sprawdzenie gotowości bojowej stacjonujących tam sił. To nie pierwsze ćwiczenia wojsk rosyjskich w Armenii.

Poprzednie na bezprecedensową skalę Rosja przeprowadziła w marcu. Wiązało się to z rozmieszczeniem rosyjskich żołnierzy w Armenii i dwóch gruzińskich separatystycznych republikach – Abchazji i Osetii Południowej.

Teraz skontrolowana ma zostać gotowość sił powietrznych stacjonujących w Erebuni i Giumri.  Od 1995 roku Rosja dysponuje dwiema bazami militarnymi w Armenii toczącej z Azerbejdżanem spór o Górski Karabach – ormiańską enklawę w Azerbejdżanie. Konflikt zbrojny o ten region wybuchł w 1988 roku.

Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Wojna pochłonęła 30 tysięcy ofiar. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu. Armenia jest obecnie głównym sojusznikiem Rosji w rejonie południowego Kaukazu.

Kilka dni temu parlament Armenii ratyfikował przyjęcie wartej około 200 mln dolarów rosyjskiej pożyczki, przeznaczonej na modernizację armii. Znaczna część tych pieniędzy ma wrócić do Moskwy w latach 2015-2017, w postaci kontraktów na nowoczesne uzbrojenie.

TV Trwam News

drukuj