Niepokalanów: bazylika znów otwarta dla wiernych

Po tygodniu zamknięcia bazylika w Niepokalanowie została znów otwarta dla wiernych. Wśród franciszkanów nie wykryto zakażenia Covid-19. Od 6 lipca w świątyni wrócił stały porządek Mszy świętych oraz całodniowa posługa franciszkanów w konfesjonale.

„W związku z brakiem zakażenia wirusem Covid-19 wśród braci będziemy wracali do normalnej posługi w bazylice. 107 Testów wszystkie są ujemne” – poinformował o. Grzegorz Szymaniak na stronie internetowej sanktuarium w Niepokalanowie.

„Dziękujemy za słowa otuchy, wsparcie i modlitwę. Wszystkich, a szczególnie chorych, polecamy wstawiennictwu Matki Niepokalanej” – dodał.

26 czerwca karetka pogotowia zabrała jednego z franciszkanów do szpitala jednoimiennego w Warszawie. Okazało się, że jest zakażony Covid-19.

„Obecnie jest podłączony do respiratora. Jego płuca oddychają w 60 procentach. Jest utrzymywany w śpiączce farmakologicznej” – poinformowano 7 lipca na stronie internatowej sanktuarium.

W związku z tym, że zakonnik miał kontakt z ok. 30 braćmi, od 27 czerwca bazylika i klasztor w Niepokalanowie były zamknięte. Franciszkanie zostali natychmiast objęci przez sanepid kwarantanną. Wymazy zrobiono 3 lipca. Wyniki okazały się ujemne. Sanepid poinformował, że zakonnicy są zdrowi.

Papież Jan Paweł, II listem apostolskim „Amor noste” z 30 kwietnia 1980 r., nadał kościołowi w Niepokalanowie tytuł bazyliki mniejszej. Trzy lata później 18 czerwca 1983 r., podczas 2. wizyty duszpasterskiej w Polsce, odwiedził klasztor i bazylikę. Podczas mszy przy ołtarzu polowym nazwał Niepokalanów wielkim warsztatem franciszkańskiego apostolstwa. W marcu 2004 r. ks. kard. Józef Glemp bazylikę w Niepokalanowie podniósł do rangi sanktuarium.

PAP

drukuj