fot. https://twitter.com/CPK_PL/

Niepewna przyszłość budowy CPK

Kolejne audyty w CPK zostały unieważnione. Przyszłość inwestycji staje pod znakiem zapytania. Centralny Port Komunikacyjny podzielił koalicję rządzącą.

Spółka CPK podjęła decyzję o unieważnieniu postępowań na wyłonienie wykonawców audytów zewnętrznych dla części kolejowej i z obszaru marketingu.

„Powodem było niezgłoszenie się do przetargu potencjalnych wykonawców” – wskazali.

To kolejny już problem z audytami w spółce CPK po zmianie władzy. Oznacza on dalszy ciąg opóźnienia inwestycji. A na to nie możemy sobie pozwolić – podkreślił były prezes CPK, Mikołaj Wild.

– Biznes nie chce być wiązany z walką polityczną, którą po prostu są te audyty. Tak są postrzegane przez biznes – zaznaczył Mikołaj Wild.

Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko gest w stronę turystów, to także poprawa naszego bezpieczeństwa oraz impuls gospodarczy. Prognozę wzrostu Produktu Krajowego Brutto wyliczył ekonomista, prof. Zbigniew Krysiak.

– W ciągu kilkunastu lat nasze PKB może urosnąć o 30 procent, czyli średnio od półtora do dwóch rocznie – wskazał prof. Zbigniew Krysiak.

CPK to inwestycja, której chcą Polacy. W ostatnim sondażu IBRIS ponad 61 procent badanych opowiedziało się za kontynuowaniem budowy portu. CPK podzieliło koalicję rządzącą. Deklarację złożył marszałek Sejmu Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi.

– Polska jest ostatnim dużym krajem Unii bez towarowego i pasażerskiego hubu lotniczego. Wydaje się, że da się ten projekt poprowadzić bez niszczenia ludziom życia – podkreślił marszałek.

Za CPK jest Lewica. Robert Biedroń ma pretensje do pełnomocnika rządu ds. CPK, Macieja Laska, za opieszałość.

– W tej sprawie rzeczy dzieją się zbyt wolno. Potrzebne jest przyspieszenie. Albo wóz, albo przewóz – zaznaczył Robert Biedroń.

Koalicja Obywatelska nie jest jednoznaczna ws. CPK. Częściej niż o dużym porcie w Baranowie słyszymy o rozwoju warszawskich portów – Okęciu i Modlinie. Minister sportu, Sławomir Nitras, atakuje Prawo i Sprawiedliwość.

– Tworząc projekt CPK de facto wpisali likwidację lotnisk regionalnych. Zakładali, że nie będzie ruchu z portów regionalnych w Polsce, a wszystkie samoloty będą latać z jednego lotniska – mówił Sławomir Nitras.

Nikt nigdy nie zakładał likwidacji portów regionalnych – odpowiedział Mikołaj Wild.

– Ponad 80 proc. ruchu, to jest ruch europejski i na wszystkich kierunkach, w których popyt generowany przez poszczególne regiony wystarcza dla utrzymania stabilnych połączeń. Te połączenia będę realizowane również po uruchomienie CPK – zaznaczył były prezes CPK.

Sprawy CPK pilnuje prezydent Andrzej Duda, którego kadencja kończy się dopiero za półtora roku.

– Będę walczył o Centralny Port Komunikacyjny, który jest także blisko państwa i będzie stanowił dla was bardzo odczuwalną, w sensie najbardziej pozytywnym, nową formę otwarcia się na świat – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Do końca 2028 roku ma powstać komponent lotniskowy CPK, a do końca 2034 roku część kolejowa.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl