Fot. PAP

Niepełnosprawni w sporcie

W Dworze Artusa odbyło się spotkanie Toruńskiego Ruchu na Rzecz Sportu i Rekreacji Osób Niepełnosprawnych. Celem forum było opracowanie strategii wprowadzania niepełnosprawnych osób do sekcji sportowych.

Innymi celami jakie stawia sobie Toruński Ruch na Rzecz Sportu i Rekreacji Osób Niepełnosprawnych są pozyskiwanie funduszy oraz wykorzystywanie i modernizacja infrastruktury rozrywkowej. Podczas spotkania organizatorzy zwracali szczególną uwagę na rolę sportu w procesie socjalizacyjnym osób niepełnosprawnych.  Bardzo ważne jest aby takie osoby znaleźć, przekonać do wyjścia z domu.

Sport to dla nich świetna forma rehabilitacji – akcentuje Seweryn Smorga, menedżer ds. sportu w toruńskim MOSIR.

 – Sport osób niepełnosprawnych ma ogromne znaczenie dla umiejętności interpersonalnych, umiejętności spotykania się i wszystkich społecznych kwestii, z którymi my jako osoby sprawne nie mamy problemu. Ważna jest także kwestia wyciągnięcia takiej osoby z domu i zaproponowania jakiejkolwiek rehabilitacji, rekreacji, sportu. To nie jest proste. Poprzez takie działania chcemy wyciągać poszczególne osoby chore. Kwestia rehabilitacji jest najważniejsza – akcentuje Seweryn Smorga.

Nadzieją na to, że wysiłek niepełnosprawnych sportowców będzie zauważony, doceniony i wspierany leży w rękach mediów. W Polsce dziennikarze zauważają ten sport tylko podczas dużych imprez. Podczas igrzysk paraolimpijskich byłem rozchwytywany przez dwa tygodnie – dodaje Seweryn Smorga.

– Przez dwa tygodnie byłem najbardziej rozchwytywaną osobą w Toruniu. Chodziło o to, żeby wypowiadać się na temat sportu osób niepełnosprawnych, który funkcjonuje tylko raz na 4 lata. W momencie kiedy media będą rzeczywiście się interesowały tym sportem tylko raz na 4 lata przy okazji takich wielkich fajerwerków czy takich wielkich imprez to nie pójdziemy do przodu – dodaje Seweryn Smorga.

 

Wypowiedź Seweryna Smorga


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj