Niemieccy policjanci chcą zakazu wieców w pobliżu ośrodków uchodźców

Szef związku zawodowego policjantów Rainer Wendt, na łamach gazety „Saarbruecker Zeitung” wyraził postulat, aby zabronić organizowania demonstracji w promieniu 1 km od ośrodków dla uchodźców na terenie Niemiec.

„Ludzie, którzy uciekają przed prześladowaniami, mają prawo nie oglądać twarzy tych, którzy rzucają kamieniami” – powiedział Wendt. Jego wypowiedź padła po serii gwałtownych demonstracji niechęci wobec uchodźców w Niemczech.

Podczas jednego z ostatnich incydentów w niedzielę wandale wybili okna w hotelu w Dreźnie, który w tym tygodniu ma przyjąć uchodźców. W lipcu i czerwcu doszło do serii podpaleń pomieszczeń przeznaczonych dla azylantów. Przed ośrodkami organizowane są pikiety i demonstracje.

Od początku roku w Niemczech doszło do 202 ataków na ośrodki dla uchodźców. To niemal tyle samo, co w całym roku ubiegłym – poinformowało MSW w czwartek.

W Niemczech oczekuje się w bieżącym roku przyjazdu rekordowej liczby 450 tys. szukających schronienia osób, podczas gdy w roku ubiegłym było ich ponad dwukrotnie mniej.

PAP/RIRM

drukuj