Niemcy: władze deportowały do Afganistanu 14 migrantów

Niemieckie władze deportowały do Afganistanu 14 migrantów, którzy popełnili w Niemczech ciężkie przestępstwa bądź uporczywie odmawiali ujawnienia swojej tożsamości – poinformowało w środę MSW w Berlinie. Od grudnia 2016 roku odesłano 128 Afgańczyków.

Z informacji niemieckiego resortu spraw wewnętrznych wynika, że deportowani mężczyźni dopuścili się między innymi zabójstw, gwałtów i molestowania seksualnego dzieci. Trzy osoby odmówiły ujawnienia swojej tożsamości. We wszystkich przypadkach wyczerpane zostały wszelkie prawne możliwości odwołania od decyzji o deportacji – zapewniła rzeczniczka MSW.

Samolot z deportowanymi wylądował rano na lotnisku w stolicy Afganistanu, Kabulu.

Od grudnia ubiegłego roku odbyło się siedem zbiorowych deportacji, w których odesłano do kraju pochodzenia 128 Afgańczyków.

Deportacje do Afganistanu są krytykowane przez organizacje praw człowieka ze względu na pogarszającą się sytuację w tym kraju. W zamachach w zeszłym tygodniu w Kabulu zginęły 74 osoby. W maju doszło do ataku na ambasadę Niemiec w stolicy Afganistanu. Po zamachu deportacje z Niemiec do Afganistanu przerwano na kilka miesięcy.

Do wyjazdu z Niemiec zobowiązanych jest obecnie ponad 14 tys. Afgańczyków. Liczbę wszystkich migrantów, którzy utracili prawo pobytu w Niemczech, szacuje się na ponad 200 tys. Trzy czwarte z nich posiada jednak status osób „tolerowanych” do czasu, gdy sytuacja w ich krajach pochodzenia ustabilizuje się.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiadała podczas kampanii przed wyborami do Bundestagu, że usunięcie z kraju migrantów, którzy utracili prawo do pobytu lub popełnili ciężkie przestępstwa, należeć będzie do priorytetów jej rządu. Pomimo tych obietnic liczba deportacji spadła. W pierwszym półroczu bieżącego roku do krajów pochodzenia odesłano 12,5 tys. osób, rok wcześniej było ich w porównywalnym okresie 13,7 tys. Spada także liczba migrantów, którzy korzystając z zachęt finansowych dobrowolnie powracają do ojczyzny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl