[TYLKO U NAS] A. Mularczyk: Niemcy skradli bądź zniszczyli Polakom setki tysięcy drogocennych rzeczy; musimy o tym przypominać

Myślę, że możemy mówić o setkach tysięcy obrazów, księgozbiorów czy drogocennych rzeczy, które Polacy posiadali w swoich domach, a które zostały przez Niemców skradzione bądź zniszczone w wyniku działań wojennych – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja poseł Arkadiusz Mularczyk. Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji dodał, że trzeba o tym przypominać.

Od godz. 9.00 trwa posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych poświęcone stratom dóbr kultury i dzieł sztuki. Chodzi m.in. o czasem bezpowrotnie utracone obrazy, książki, rzeźby oraz wszelkie zabytki i muzealia. Eksperci mają dziś przedstawić wysokość szacunkowych strat w tym zakresie. Z kolei przedstawiciele resortu kultury będą mówić o problematyce restytucji dzieł sztuki. Posłowie zapoznają się także z raportem NIK-u oraz zobaczą film poświęcony grabieży dzieł sztuki.

Poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. reparacji, zwrócił uwagę, że straty poniesione przez Polskę w zakresie dóbr kultury w niektórych obszarach wyniosły ponad 50 proc.

Musimy pamiętać, że dobra kultury i dzieła sztuki to jest bardzo pojemny obszar. W to wchodzą zarówno obrazy, rzeźby, muzealia, ale także wyposażenie muzeów, teatrów, to są filmy, książki, biblioteki, kościoły, uposażenie ich wnętrz. Jak widać, jest to przeogromny obszar. Te straty były bardzo duże. W niektórych obszarach dochodziły do ponad 50 proc. Po pierwsze, znaczna część została zniszczona w wyniku działań wojennych. Po drugie, duża część została wywieziona do Niemiec podczas okupacji bądź też po zakończeniu wojny. Tych dzieł sztuki Polska nigdy nie odzyskała – powiedział poseł Mularczyk.

Musimy dziś przypominać aspekt kradzieży Polsce dzieł sztuki i dóbr kultury – dodał.

Nie będzie możliwe bardzo dokładne dokonanie tych szacunków, ponieważ jasne jest, że Niemcy kradnąc wiele dóbr kultury tego nie kwitowali. Były także niszczone archiwa, które potwierdzały te rabunki. Zatem dziś możemy mówić jedynie o pewnych szacunkach. Myślę, że możemy mówić o setkach tysięcy obrazów, księgozbiorów czy drogocennych rzeczy, które Polacy posiadali w swoich domach, a które zostały skradzione. Dlatego musimy przypominać aspekt kradzieży Polsce dzieł sztuki i dóbr kultury – zaznaczył Arkadiusz Mularczyk.

W ubiegłym tygodniu zespół zapowiedział, że będzie publikował na swojej stronie internetowej raporty i ekspertyzy prawne nt. strat z czasów II wojny światowej. Aktualnie możemy zapoznać się z opracowaniami Biura Analiz Sejmowych czy GUS-u.

Prace parlamentarnego zespołu ds. reparacji zakończą się opracowaniem raportu nt. strat oraz wypracowaniem rekomendacji w celu uzyskania odszkodowań od Niemiec.

Berlin twierdzi, że sprawa reparacji została uregulowana. Z opinii, które posiada Polska, wynika, że kwestia reparacji jest otwarta.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl