PAP/EPA

Niemcy: Rząd planuje nadzwyczajną pomoc w wysokości 400 mln euro dla regionów dotkniętych powodzią

Szkody spowodowane klęską powodzi w Niemczech sięgają miliardów euro. Według wtorkowych doniesień mediów rząd federalny chce w środę podjąć decyzję o pierwszej pomocy nadzwyczajnej w wysokości 400 mln euro.

Rząd federalny planuje nadzwyczajny pakiet pomocy w wysokości 400 milionów euro dla zalanych terenów w Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii. Poinformowała o tym we wtorek agencja prasowa Reutera, powołując się na projekt ministerstw finansów i spraw wewnętrznych, nad którym gabinet ma głosować już jutro. Do projektu dotarł również dziennik „Bild”.

Pieniądze mają być przeznaczone „na natychmiastową naprawę szkód w budynkach i infrastrukturze na miejscu, jak również na pokrycie kosztów sytuacji kryzysowych” – cytuje Reuters. Kwota ta ma być finansowana w połowie przez rząd federalny, a w połowie przez kraje związkowe. Ponadto Niemcy chcą ubiegać się o środki z Funduszu Solidarności UE.

Rząd federalny jest też gotowy do rozmów o nowym funduszu na obecne, „ale i na przyszłe ponadregionalne szkody o znacznej skali”. W tym jednak „muszą uczestniczyć wszystkie kraje związkowe w ramach ogólnonarodowego wysiłku solidarnościowego” – informuje „Bild”.

Federalny minister finansów Olaf Scholz już w weekend zapowiadał szybką pomoc doraźną. Polityk SPD obiecał, że pieniądze z pierwszej pomocy mogą zostać wypłacone poszkodowanym jeszcze przed końcem tego miesiąca. Zajmie to trochę więcej czasu w przypadku długoterminowego programu odbudowy, ale ten również powinien zostać wprowadzony przed końcem roku – powiedział Scholz.

Według wstępnych szacunków szkody spowodowane klęską powodzi wynoszą prawie dwa miliardy euro.

PAP

drukuj