fot. PAP/EPA

Niemcy przedłużają kontrole graniczne o następne 30 dni

Niemcy poinformowały Komisję Europejską, że przedłużają kontrole graniczne w związku z napływem uchodźców o następne 30 dni – powiedziała w piątek rzeczniczka KE do spraw migracji Natasha Bertaud.

„Komisja nie sprzeciwia się temu, ale przypomina, że podejmowane działania muszą być proporcjonalne” – dodała rzeczniczka.

Berlin przywrócił czasowo kontrole na granicy z Austrią dwa miesiące temu w związku z napływem imigrantów. Zgodnie z Kodeksem Schengen upłynął już zatem maksymalny okres, na jaki państwo może w sytuacji zagrożenia dla porządku publicznego tymczasowo przywrócić kontrolę na granicach wewnętrznych UE. Jak wyjaśniła w piątek KE, niemieckie władze postanowiły jednak skorzystać z innego paragrafu Kodeksu Schengen, który umożliwia wprowadzenie tych kontroli aż na sześć miesięcy.

KE poinformowała też, że otrzymała notyfikację od Szwecji o przywróceniu kontroli granicznych na 10 dni. Ze wstępnej oceny wynika, że decyzja Sztokholmu jest zgodna z zasadami strefy Schengen – poinformowała rzeczniczka.

PAP/RIRM

drukuj