Austria będzie odsyłać migrantów do Węgier?

Austria zastrzega sobie prawo do odmowy wstępu na jej terytorium migrantów z Węgier, którzy nie złożą wniosku o azyl – powiedział rzecznik austriackiego MSW.

W piątek węgierska policja poinformowała, że migrantów, którzy zostali przywiezieni tego dnia autobusami z Chorwacji, skierowano do ośrodków przyjęć i rejestracji w miejscowościach Szentgotthard i Vamosszabadi przy granicy z Austrią.

Rzecznik powiedział, że Austria spodziewa się, że jej granicę z Węgrami przekroczy ok. półtora tysiąca migrantów i – w zależności od tego, czy złożą oni wniosek o azyl – pozwoli im na wjazd albo odmówi tego prawa, „zgodnie z zasadą proporcjonalności”.

Dziesiątki tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej wybrały drogę przez Bałkany, Węgry i Austrię do Niemiec, by ubiegać się tam o azyl.

Granicę chorwacko-węgierską pokonały w piątek setki migrantów przywiezionych tam autobusami przez władze w Zagrzebiu. Tego samego dnia tysiąc migrantów przyjechało na Węgry z Chorwacji pociągiem.

Austriacki rząd poinformował o braku koordynacji węgierskich władz z władzami w Wiedniu w sprawie skierowania autobusami kilkuset migrantów do ośrodków nad granicę z Austrią.

PAP/RIRM

drukuj