fot PAP/EPA

Niemcy: CDU/CSU i SPD po kolejnych rozmowach ws. koalicji rządowej

CDU/CSU i SPD mają za sobą kolejną turę rozmów o utworzeniu koalicji rządowej w Niemczech. Wczoraj w Berlinie Angela Merkel i Horst Seehofer spotkali się z Martinem Schultzem.

Liderzy CDU/CSU sugerowali dotychczas, że umowa koalicyjna powinna być gotowa do 10-11 lutego. Ostateczną decyzje o zgodzie na utworzenie rządu z chadekami podejmie w specjalnym plebiscycie SPD Martina Schultza.

Cała partia liczy obecnie ponad 440 tys. członków. W związku z tym wynik nie jest przesądzony – ocenił poseł Parlamentu Europejskiego z Niemiec Hans-Olaf Henkel.

– Martin Schulz ledwo uzyskał większość głosów od partyjnych delegatów. Teraz muszą mieć miejsce dyskusje o koalicji. Dopiero potem kontrakt koalicyjny, przy którym członkowie partii w głosowaniu podejmą decyzję o tym, czy jest on do zaakceptowania, czy też nie. To w mojej ocenie pozostaje kwestią otwartą, ponieważ młodzieżówka SPD nie chce powtórki kolejnej wielkiej koalicji. Co ciekawe, teraz wielu ludzi przyłącza się do partii Schultza po to, aby móc zagłosować – powiedział europoseł Hans-Olaf Henkel.

Niemcy zmagają się z utworzeniem rządu od wyborów, które odbyły się 24 września 2017 roku. Wygrały partie chadeckie CDU Angeli Merkel i CSU w Bawarii. Drugie miejsce zajęli socjaliści z SPD, a trzecie eurosceptyczna partia AfD.

Jeżeli rozmowy sondażowe o nowej koalicji nie przyniosą efektów, naszego zachodniego sąsiada mogą czekać pierwsze w powojennej historii przyśpieszone wybory.

RIRM

drukuj