Niemcy. Będzie interwencja konsulatu RP ws. „polskiego obozu zagłady”

Konsulat RP w Monachium wie o użyciu przez bawarski dziennik „Mittelbayerische Zeitung” określenia „polski obóz zagłady” i zamierza interweniować w tej sprawie – poinformował w sobotę PAP wicekonsul Robert Zadura.

„Dostaliśmy już tę informację i została ona przekazana konsulowi generalnemu” – zapewnił dyplomata.

Zadura zapewnił, że polska placówka dyplomatyczna będzie interweniować w tej sprawie.

„Będziemy reagować, tak jak zawsze reagujemy. Najprawdopodobniej konsul Marcin Król, który pilotuje tę sprawę, skieruje odpowiednią notę (do redakcji „MZ” – PAP), jak tylko będzie miał możliwość” – powiedział.

Wicekonsul wyraził ubolewanie z powodu tego typu przeinaczeń, pojawiających się w niemieckich mediach.

„Cały czas podkreślamy, że to są niemieckie obozy koncentracyjne i żądamy sprostowania. One (błędy – PAP) niestety pojawiają się w mediach, w przestrzeni publicznej tutaj w Niemczech” – zaznaczył.

„Mittelbayerische Zeitung”, regionalny dziennik z Regensburga, w artykule zamieszczonym w sobotę na swojej stronie internetowej opisuje historię ocalałego z obozów koncentracyjnych Israela Offmana i pisze m.in., że naziści zamordowali jego siostrę w „polskim obozie zagłady” w Treblince.

To kolejny w ostatnim czasie przypadek użycia przez niemieckie media niezgodnego z prawdą historyczną określenia „polskie obozy zagłady”. W marcu znalazło się ono na portalu niemieckiej telewizji SWR w materiale o 75. rocznicy pierwszych deportacji Żydów z Moguncji. Telewizja poprawiła błąd i za niego przeprosiła.

Błędnego sformułowania użyła również w marcu na stronie internetowej stacja radiowa B5 Aktuell. Po interwencji konsulatu generalnego radio usunęło określenie „polskie obozy zagłady” z artykułu o zagładzie Żydów w Generalnym Gubernatorstwie (tzw. Akcja Reinhardt) i zastąpiło je słowami „niemieckie narodowosocjalistyczne obozy zagłady (…) w okupowanej wówczas Polsce”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl