fot. PAP/EPA

Nieformalne spotkanie szefów dyplomacji państw NATO

W Oslo rozpoczęło się nieformalne spotkanie szefów dyplomacji państw NATO. Polskę reprezentuje minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau.

Rozmowy w Norwegii mają dotyczyć kwestii wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu oraz rozszerzenia NATO o Szwecję, której akcesji nie ratyfikowały jeszcze  Turcja i Węgry.

Politycy zebrani w Oslo mają też mówić o Ukrainie. Szef polskiej dyplomacji, Zbigniew Rau, w rozmowie z dziennikarzami zauważył, że architektura bezpieczeństwa NATO i Kijowa staje się coraz bardziej architekturą wspólną.

– Istnieje zgoda co do tego, że Komisja NATO-Ukraina – która przez ostatnie sześć lat ani razu nie miała okazji się spotkać, ale w końcu doszło do jej spotkania – zostanie podniesiona do rangi Rady NATO-Ukraina. To wydaje się już pewne – poinformował minister Zbigniew Rau.

Dziś rano, sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, powiedział, że wszystkie kraje członkowskie Sojuszu są zgodne, że Ukraina przystąpi do organizacji.

Wskazał przy tym na potrzebę opracowania ram dla gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy po wojnie, aby historia się nie powtórzyła, gdy wojna się już skończy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl