Od niedzieli wizyta wiceministra kultury Jarosława Sellina w Estonii

Wiceminister kultury Jarosław Sellin w niedzielę udaje się z dwudniową wizytą do Estonii. Będzie tam m.in. uczestniczył w koncercie galowym XII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego oraz weźmie udział w spotkaniu bilateralnym w Ministerstwie Kultury Republiki Estońskiej.

„Jedną z najintensywniejszych płaszczyzn polsko-estońskiej współpracy kulturalnej jest muzyka, w ramach której najważniejszym wydarzeniem jest odbywający się co 2 lata, począwszy od 1999 roku, Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Narwie. Skierowany jest do młodzieży w wieku 12-18 lat. (…) Konkursowi niezmiennie patronują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Minister Kultury RE” – podało MKiDN.

Jarosław Sellin w takcie koncertu galowego wręczy laureatowi tegorocznej edycji najważniejszą nagrodę – Grand Prix. Wygraną jest podróż polskim szlakiem Fryderyka Chopina dla ucznia i pedagoga. Wiceminister kultury wygłosi także przemówienie, podobnie jak minister kultury Estonii Indrek Saar.

Drugiego dnia wizyty wiceszef MKiDN będzie uczestniczył w spotkaniu bilateralnym w Ministerstwie Kultury Republiki Estońskiej. W spotkaniu będą uczestniczyć m.in. minister kultury Estonii, podsekretarz stanu w MK Estonii Hillar Sein oraz Doradca Polityczny Ministra Silver Meikar. Sellin będzie zwiedzał także Muzeum Sztuki Kadriorg i Estońskie Muzeum Sztuki KUMU.

Ostatnim punktem wizyty w Estonii będzie udział w uroczystości otwarcia wystawy „Stosunki polsko-estońskie 1918-1938 w świetle estońskich archiwaliów” w Muzeum Historii Estonii – oddziale Filmu.

„Wystawa współorganizowana jest przez Ambasadę RP w Tallinnie jako element obchodów Niepodległej. Jest także przykładem bardzo dobrej współpracy między polskimi i estońskimi instytucjami badawczymi i muzealnymi w pielęgnowaniu i promocji wspólnego dziedzictwa historycznego. Wystawa odbędzie się w Muzeum Historii Estonii – oddziale Filmu, który został ufundowany w związku z jubileuszem stulecia Republiki Estońskiej. Treść ekspozycji współredagowały i weryfikowały zespoły naukowe Estońskiego Muzeum Okupacji, Muzeum Historii Estonii i Instytutu Pamięci Historycznej” – napisano w informacji MKiDN.

Podczas otwarcia zaplanowano przemówienia m.in. podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury RE Tarvi Sitsa oraz polskiego wiceministra kultury Jarosława Sellina.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl