Niedziela Świętej Rodziny

Dziś obchodzimy święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Święto przypada zawsze w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. Z okazji Niedzieli Świętej Rodziny, księża biskupi przygotowali list pasterski, który będzie odczytywany we wszystkich kościołach.

Ks. bp Stanisław Stefanek, członek Rady Papieskiej ds. Rodziny, powiedział że rola Świętej Rodziny jest niepowtarzalna. Dodał, że podobną rolę podejmuje każda rodzina poprzez dziecko, które jest darem Boga. Młodzi małżonkowie „z głębi Świętej Rodziny” mogą czerpać sprawności, uczyć się m.in. głębokiej miłości.

– Misja, którą podjęła Święta Rodzina z woli Boga, jest misją bardzo specjalną, ponieważ to jest przestrzeń serca i miłość między mężczyzną a kobietą, między św. Józefem a Matką Najświętszą, którą zabezpieczył Bóg dla swojego Syna. Chrystus urodził się w atmosferze miłości, głębokiej ludzkiej miłości, czyli twarde serca ludzkie otworzyły się na Boga. I to jest sprawność, którą każda rodzina na początku powinna w jakiś sposób ofiarować Bogu – wyjaśnił ks. bp Stanisław Stefanek.

Święta Rodzina – jak podkreślił ks. biskup – uczy młodych nierozerwalności świętego związku mężczyzny i kobiety.

– Sprawność, którą dzisiaj przeżywamy boleśnie, jako kurczącą się – to trwałość miłości małżeńskiej, zamknięcie na życie. Ta sprawność jest jakby z głębi Świętej Rodziny do wzięcia i przestudiowania. To jest szkoła, której Bóg nigdy nie zamknie. W tej szkole młodzi małżonkowie zawsze będą mogli pobierać naukę rodzicielstwa, macierzyństwa i ojcostwa – powiedział ks. bp Stanisław Stefanek.  WIĘCEJ

Na potrzebę trwałości związku małżeńskiego zwrócił uwagę także ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy częstochowski. Zaznaczył potrzebę obecności obojga rodziców w wychowaniu dziecka.

– Uważam, że dzieci będąc skarbem od Pana Boga winny wychowywać się w obecności obojga rodziców: ojca i matki. Powinny spełniać swoje zadania, a przede wszystkim od rodziców – pierwszych nauczycieli – uczyć się miłości, pracowitości, odpowiedzialności za siebie i za drugiego człowieka. Powołaniem rodziców natomiast jest tak służyć dziecku, aby w przyszłości zakładając własną rodzinę mogło zrekompensować swoim dzieciom to wszystko, co otrzymało wcześniej od swoich rodziców – powiedział ks. bp Antoni Długosz. WIĘCEJ 

Co roku, z okazji Niedzieli Świętej Rodziny, księża biskupi przygotowują list pasterski, w którym podejmują refleksję na temat zadań i kondycji rodziny, a także wyzwań, które przed nią stoją. W tym roku wypowiedzieli się na temat zagrożeń wynikających z wprowadzania ideologii gender. List będzie dziś odczytywany we wszystkich kościołach.

Księża biskupi napisali w nim, że genderyzm promuje zasady całkowicie sprzeczne z rzeczywistością i integralnym pojmowaniem natury człowieka. Według tej ideologii człowiek może siebie w dobrowolny sposób określać: czy jest mężczyzną czy kobietą, może też dowolnie wybierać własną orientację seksualną.

„To dobrowolne samookreślenie, które nie musi być czymś jednorazowym, ma prowadzić do tego, by społeczeństwo zaakceptowało prawo do zakładania nowego typu rodzin, na przykład zbudowanych na związkach o charakterze homoseksualnym” – czytamy w liście.

Biskupi dodają, że próba zrównania różnego typu związków jest poważnym osłabieniem małżeństwa i rodziny.

Episkopat uwrażliwia, że ideologia gender bez wiedzy społeczeństwa i zgody Polaków od wielu miesięcy wprowadzana jest w różne struktury życia społecznego: edukację, służbę zdrowia, działalność placówek kulturalno-oświatowych i organizacji pozarządowych. Promuje się groźne dla życia społecznego jest twierdzenie, że płeć biologiczna nie ma żadnego istotnego znaczenia.

„Kościół jednoznacznie opowiada się przeciw dyskryminacji ze względu na płeć, ale równocześnie dostrzega niebezpieczeństwo niwelowania wartości płci. (…) Człowiek o niepewnej tożsamości płciowej nie jest w stanie odkryć i wypełnić zadań stojących przed nim zarówno w życiu małżeńsko-rodzinnym, jak i społeczno-zawodowym” – czytamy w liście.

List Pasterski na Niedzielę Świętej Rodziny [CZYTAJ]

RIRM 

 

 

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl