Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

Dziś obchodzimy Niedzielę Męki Pańskiej. Tym samym rozpoczyna się Wielki Tydzień – najważniejszy okres w liturgii chrześcijańskiej. Tzw. Niedziela Palmowa upamiętnia również przybycie Chrystusa do Jerozolimy.

Tego dnia Msza św. rozpoczyna się od obrzędu poświecenia palm. Są one symbolem gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do Jerozolimy. Podczas Eucharystii czytany jest też ewangeliczny opis Męki Pańskiej.

O jego znaczeniu mówi kierownik Katedry Teologii Duchowości na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Jan Machniak.

Jest to przypomnienie, że Chrystus, który zwycięża śmierć, zło, piekło, szatana, idzie poprzez cierpienie, ból, trudne doświadczenia. W Niedzielę Palmową jesteśmy wzywani wszyscy do tego, aby włączyć się do pochodu, żeby pójść za Chrystusem wołając „Hosanna synowi Dawidowemu!” Potwierdzając tym samym, że On jest tym, który jest wysłany przez Boga, aby nas zbawić. Jednocześnie jesteśmy wzywani do tego, aby wyruszyć w drogę Jego męki, aby nie przestraszyć się tego, co nas czeka. Wielki Czwartek – pojmanie, Wielki Piątek – dźwiganie krzyża po to, żeby popatrzeć na pusty grób i zobaczyć radość Zmartwychwstania Pańskiego – podkreśla ks. prof. Jan Machniak.

Dziś w kościele na całym świecie obchodzimy też Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach. To kontynuacja ŚDM w Panamie. Niedziela Palmowa od wielu lat przeżywana jest jako dzień spotkania młodych z ich biskupem oraz w łączności z Papieżem, który tego dnia spotyka się z młodymi w Rzymie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl