fot. PAP/EPA

Niebezpiecznie w Afganistanie

Ewakuacja z Kabulu staje się coraz bardziej niebezpieczna. Rośnie zagrożenie terrorystyczne. Kraje ostrzegają swoich obywateli, by unikali lotniska. Ponadto zbliża się też termin graniczny ewakuacji.

Pentagon poinformował, że w ciągu dwóch dni z Afganistanu ewakuowano 19 tys. osób, a to oznacza, że liczba uratowanych od początku akcji wzrosła do 88 tys. Lotnisko zaczęli już opuszczać pierwsi amerykańscy żołnierze.

– Jeśli Amerykanie nadal tam są i potrzebują pomocy w powrocie do kraju, to rząd będzie robił wszystko, aby im pomóc. Nie przewiduję, że w  tego rodzaju pomocy będzie potrzebne wojsko – powiedział John Kirby, rzecznik Pentagonu.

W Afganistanie zgodnie z wypowiedzią szefa amerykańskiej dyplomacji, pozostało mniej niż tysiąc obywateli USA. Te osoby wciąż czekają na opuszczenie kraju.

– W ciągu ostatnich 10 dni około 4,5 tys. Amerykanów zostało bezpiecznie ewakuowanych wraz z członkami najbliższej rodziny. W ciągu ostatnich 24 h kontaktowaliśmy się bezpośrednio z ok. 500 dodatkowymi Amerykanami i przekazaliśmy szczegółowe instrukcje, jak bezpiecznie dostać się na lotnisko – wyjaśnił Antony Blinken, sekretarz stanu USA.

Na lotnisku w Kabulu rośnie zagrożenie terrorystyczne. Zagrożenie rośnie ze strony tzw. Państwa Islamskiego – przekazał jeden z dyplomatów NATO. Poszczególne państwa apelują do swoich obywateli, aby trzymali się z daleka od lotniska oraz uważali na to, kto znajduje się w ich najbliższym otoczeniu. Zrobiła tak m.in. Wielka Brytania.

– Skupiamy się już tylko na tych pozostałych dniach i godzinach, maksymalizując przepustowość przez lotnisko w Kabulu. Sytuacja w terenie jest bardzo trudna – poinformował  Dominic Raab, minister spraw zagranicznych w Wielkiej Brytanii.

Społeczność międzynarodowa już zaczęła prowadzić rozmowy na temat przyszłych relacji z talibami, którzy przejęli władzę w Afganistanie.

– Nie możemy zamykać oczu na niebezpieczeństwo. Wraz z wycofaniem się sojuszników, Afganistan może ponownie stać się wylęgarnią międzynarodowego terroryzmu. Należy tego unikać – oceniła Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

O pomoc w kierowaniu lotniskiem w Kabulu – po wycofaniu się stąd wojsk amerykańskich – talibowie poprosili Turcję. Jednocześnie naciskają, by tureccy żołnierze opuścili Afganistan do końca sierpnia.

TV Trwam News

drukuj